Päť dimenzií osobnosti – Extroverzia

Prečítali ste si vyhodnotenie svojho osobnostného testu a teraz sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých osobnostných dimanziách? Potom je náš nový seriál v poradni Partner na úrovni to pravé pre Vás. Prečítajte si všetko o „Big FIVE“ psychológií osobnosti: Extroverzii, Otvorenosti, Prívetivosti, Emočnej stabilite a Svedomitosti.

Osobnostná dimenzia Extroverzia popisuje všeobecnú túžbu po medziľudských kontaktoch. Kým jeden pól dimenzie vyjadruje vysokú mieru spoločenskosti, druhý pól naopak charakterizuje jej opak, teda veľmi tiché, introvertné povahy.

Rozdiel medzi týmito dvoma pólmi je zreteľný, keď si predstavíte ako sa cítite pri kontakte s cudzími ľuďmi. Užívate si záujem veľkej skupiny ľudí a ste vždy radi stredobodom pozornosti? Alebo je Vám prílišné množstvo pozornosti nepríjemné a dávate prednosť samote či pokojnému večeru s malou skupinou priateľov?

Aj keď naša potreba medziľudského kontaktu môže závisieť na aktuálnej časti dňa či našej nálade, jej obecná tendencia je silne zafixovaná v našej osobnosti.

Hnacia sila v okruhu priateľov

Veľmi spoločenskí ľudia sú charakterizovaní ako živí, aktívni, sociálni a komunikatívni. Radšej trávia čas s ostatnými a osamote sa rýchlo začnú cítiť nepríjemne. Sú plní energie a obvykle sa pre všetko nadchnú. Radi sa zúčastňujú diskusií a do spoločenského kontaktu vnášajú vážny záujem o ostatných.

Veľmi živí ľudia sú spoločenskí, nápadití a komunikatívni.

Taktiež sú často iniciátormi nápadov a hybnou silou v okruhu svojich priateľov. Radi organizujú a sú asertívni. Nemajú veľké zábrany a sú typickí svojím optimistickým postojom.

Radšej v úzadí ako v centre

Introverti sú popisovaní ako tichí, zádumčiví a opatrní. Na ostatných často reagujú rezervovane a pôsobia neprístupne. Sú zádumčiví a uvážliví, ale vedia sa rozhodnúť. Vyhýbajú sa prílišnému vzrušeniu a v dave sa cítia nepohodlne.

Menej živí ľudia sú premýšľaví a uprednostňujú malý okruh priateľov.

Radšej ostanú v úzadí, namiesto toho aby boli v centre diania. Introverti sú často chápaní ako samotári, no napriek tomu nadväzujú priateľské putá. Len majú obvykle menší okruh blízkych a verných priateľov. Potrebujú čas, aby sa s niekým lepšie spoznali a začali novej osobe dôverovať.

Nič nie je čiernobiele

V tomto článku sme popísali dve extrémy osobnostnej dimenzie Extroverzie. Táto dimenzia má však mnoho nuancií. Presnejší a mnohostranný obraz osobnosti je možné získať až v spojení s ostatnými štyrmi dimenziami osobnosti.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]
Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni