Komplimenty – Stratené umenie?

„Z dobrého komplimentu dokážem žiť aj dva mesiace“ – povedal kedysi Mark Twain. Platí to aj pre Vás? A spomeniete si vôbec, kedy sa Vám naposledy dostalo úprimnej pochvaly či uznania? A kedy ste naposledy dali niekomu kompliment Vy? Úprimne niekomu vyjadriť uznanie či prijať chválu môže na niektorých ľudí pôsobiť ako stredoveká mučiaca technika. Stačí však nasledovať pár jednoduchých pravidiel a zvládnete to bez bolesti aj Vy.

Komplimenty sú skvelé!

Komplimenty sú vynikajúci spôsob, ako niekomu vyjadriť uznanie či chválu – a to je vedecky dokázaný fakt! Na základe štúdie, ktorej sa zúčastnilo 48 ľudí, vedci dokázali, že kompliment dokáže zlepšiť ľudský výkon ešte aj na druhý deň. Podľa profesora Norihiro Sadato z Národného inštitútu psychologických vied v Japonsku je dokonca pre ľudský mozog kompliment porovnateľnou odmenou ako peniaze.1

Fascinujúce však?

Oveľa fascinujúcejšie je však to, že rozdávaním komplimentov nepotešíte iba ostatných. Podstata komplimentu je totiž to, že si všimneme niečo hodné ocenenia. Len samotné sústredenie sa na pozitívne veci okolo nás nám dvíha náladu a podľa psychológov ide aj o kognitívny tréning pozornosti.2 Zrazu si všímame oveľa viac dobrých vecí nie len na iných, ale aj sami na sebe. A naše vlastné sebavedomie prospieva.

Medzi ďalšie úžasné vedľajšie účinky komplimentov patrí aj zlepšenie Vašich medziľudských vzťahov, alebo šanca spoznať nových ľudí – dali ste už niekedy kompliment úplne cudziemu človeku? Ak áno, tak ste mu určite vylepšili deň.

Ale je ich ako šafránu

Dostať kompliment či pochvalu je fantastický a veľmi motivujúci pocit. Ak sú však komplimenty také skvelé, prečo máme tak často pocit, že sa z nich stal ohrozený druh?

Nie všetci majú schopnosť bez problémov vyjadrovať svoje pocity, a tak sa radšej chvále iných vyhýbajú. Iným dôvodom môže byť neistota a snaha nepôsobiť vtieravo. Rolu tu môže hrať aj prílišná súťaživosť.

To, že komplimenty prospievajú nie len okoliu, ale aj Vám a mali by ste ich rozdávať častejšie, sa však ľahko povie a ťažšie urobí. Ako teda na to?

Komplimenty – ako na to:

Základné pravidlo je: komplimenty musia byť úprimné!

A tiež zaslúžené. Ak niekomu budete tvrdiť aký je skvelý futbalista a dotyčný pritom nerozozná loptu od hokejky, bude mu úplne jasné, že klamete, alebo ešte horšie, že ho chválite z ľútosti.

Ak máte problém s vyjadrením komplimentu, psychologička Meredith Fuller radí zamerať sa na špecifické aktivity, úspechy alebo vlastnosti. Vôbec nemusíte skladať oslavné ódy, jednoducho vyjadrené uznanie plne splní svoj účel.3

Zamyslite sa napríklad aj nad tým, ako Vás určití ľudia vo Vašom okolí inšpirujú – k väčšiemu záujmu o okolie, k športu, zdravej životospráve. Môže to byť čokoľvek. Ak ich vplyv oceníte, určite sa potešia.

Ak dávate kompliment tvárou v tvár, udržujte očný kontakt .

Nedávajte komplimenty, ktorými zhadzujete sami seba . Takéto komplimenty častokrát pôsobia ako snaha o upútanie pozornosti a vynútenie pochvaly na oplátku.

V nesprávno m čase na nesprávnom mieste – ak nieko ho pochválite za výkon alebo úspech v situácii, kedy je to relevantné, môžete mu skvele dvihnúť sebavedomie a motivovať ho. Výskumy tiež ukazujú, že muži sa štandardne navzájom chvália za svoje schopnosti a ženy za výzor. Avšak v situácii, kedy ide o ohodnotenie výkonu, obe pohlavia komplimentujú schopnosti ostatných.4 Ak teda na pracovnej porade niekomu začnete chváliť nový účes, môže z toho byť prinajlepšom trápny moment.

Príliš veľa, príliš často – tiež nie je šťastná kombinácia, ktorá vedie skôr k pochybnostiam o Vašej úprimnosti.

„Že mi to dnes pristane? Ale neblázni!“

Nie každý dokáže prijať aj ten najúprimnejší a najlepšie mienený kompliment. Aj Vám sa stáva, že v momente, keď Vám niekto pochváli nový účes či ocení Váš pracovný výkon nadobudnete v tvári farbu práve dozretej rajčiny? Alebo sa silou mocou snažíte chválu spochybniť, či odviesť reč iným smerom? Podaktorí by sa najradšej prepadli pod zem a sú aj takí, ktorí Vám žiadnu chválu za žiadnych okolností neuveria. Za tým jednoducho musí niečo byť! Či nie? Toľko utrpenia pre jednu milú poznámku.

Skutočné odborníčky na túto problematiku sú ženy, a to najmä, ak ide o výzor.

„Štíhlejšia?! Tak to určite! Pozri na tú celulitídu!“ prípadne „Ja že dnes vyzerám dobre? Asi máš niečo so zrakom. Vyzerám ako prejdená parným valcom!“ Znie Vám to povedome?

Častokrát takto reagujeme, aby sme nepôsobili neskromne. No skutočný výsledok takéhoto odmietania chvály je, že človek, čo nám kompliment dal, sa cíti nepríjemne, niekedy až trápne, a všetka snaha o pozitívnu energiu je fuč.

Podľa jedného z výskumov, ktorého sa zúčastnilo 2000 respondentiek, iba polovica žien dokáže kompliment úprimne oceniť. Mnoho iných za peknými slovami hľadá skrytú urážku. „Vyzeráš pekne“ sa podľa tejto štúdie do ženského slovníka prekladá ako „si tučná“ a „dnes máš pekný make-up“ očividne znamená, že dotyčná dáma dorazila na schôdzku s vizážou klauna.5

Americký psychológ Guy Winch tvrdí, že ľudia zle znášajúci komplimenty majú tento problém kvôli zníženému sebavedomiu, alebo negatívnemu pohľadu na určité svoje vlastnosti či črty. Komplimenty totiž priamo odporujú ich videniu seba samého, sú pre nich nepríjemné a spôsobujú im pocit trápnosti. Takíto ľudia znášajú komplimenty paradoxne najhoršie od svojich partnerov. Pochvala v nich totiž vyvoláva pocit tlaku, dojem, že musia naplniť zvýšené očakávania, o ktorých sú presvedčení, že sú nad ich možnosti. Majú obavy, že láska ich partnera je podmienená, a ak nesplnia očakávania, prídu o ňu. Podvedome sa teda chvále bránia.6

Ako zvládať komplimenty bez ujmy na zdraví

Ako teda prijať kompliment? Predstavte si, že by sa role vymenili a niekto by sa vehementne snažil spochybniť každé pekné slovo, ktoré ste mu adresovali. Vy ste vynaložili energiu, všimli ste si niečo hodné chvály a chceli ste vyjadriť svoje uznanie. A namiesto toho, aby sa ten druhý potešil, sa na Vás spustila lavína protiargumentov.

A riešenie? Je iba jedno, úplne jednoduché a stačí Vám naň jediné slovo: Ďakujem! Ak pridáte ešte aj potešený úsmev, či podotknete: „to je od Vás veľmi milé“, tak ste to zvládli na jednotku!

Že je to nesplniteľná úloha? Pripomeňte si, že nie je poslaním všetkých príslušníkov ľudskej rasy robiť si z Vás dobrý deň. Ak Vás niekto pochváli, veľmi pravdepodobne to myslí úprimne. Venujte teda trochu času zamysleniu sa nad tým, čo je dobré na Vás samých. Určite nájdete kopu vecí a potom aj pochvala od ostatných Vám padne lepšie.

Váš tím Partner na úrovni Vám praje veľa krásnych komplimentov!

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Zdroje:

1 DiSalvo, D.: Study: Receiving a Compliment has Same Positive Effect as Receiving Cash. Forbes. Dostupné na: http://www.forbes.com/sites/daviddisalvo/2012/11/09/study-receiving-a-compliment-has-same-positive-effect-as-receiving-cash/ (9.11.2012)

2 Estroff Marano, H.: The Art of the Compliment. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/articles/200403/the-art-the-compliment (8.2.2008)

3 Carr, E.: The health benefits of giving and receiving paise. Cleo. Dostupné na: http://www.cleo.com.au/you/lifestyle/2012/6/the-health-benefits-of-giving-and-receiving-praise/ (20.6.2014)

4 Kraus Whitbourne, S.: 9 Types of Compliments and Why They Work (or Not). Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201305/9-types-compliments-and-why-they-work-or-not (11.5.2013)

5 Alleyne, R.: A man’s guide to delivering a compliment. The Telegraph. Dostupné na: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/9203674/A-mans-guide-to-delivering-a-compliment.html (14.4.2012)

6 Winch, G.: Why Some People Hate Receiving Compliments. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/the-squeaky-wheel/201308/why-some-people-hate-receiving-compliments (27.8.2013)

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková