Medzinárodný deň žien – je to pasé či nie?

MDŽ sa kedysi tešil podstatne väčšej popularite ako dnes. Prečo však tento dôležitý deň stráca na význame? A poznáte vôbec jeho skutočný pôvod? Medzinárodný deň žien je totiž skutočným dôvodom na oslavu.

MDŽ – odkiaľ sa tu vzal?

Medzinárodný deň žien má svoj pôvod v Spojených štátoch amerických, kde na začiatku 20. storočia začali ženy protestovať proti zlým pracovným podmienkam. Tento sviatok má pripomínať špeciálne sprievod 15 000 šičiek, ktoré 8. marca 1908 pochodovali za zlepšenie pracovnej doby, platov a všeobecne pracovných podmienok. Mnohé z nich na tento prejav nesúhlasu doplatili vlastnou prácou, no ich príklad prispel v konečnom dôsledku až k uzákoneniu volebného práva pre ženy.

Prvý Medzinárodný deň žien následne na základe deklarácie Americkej socialistickej strany pripadol na 28. marec 1909. V predvečer prvej svetovej vojny a v kontexte boja za mier v Rusku, bol tento dátum zmenený na 8. marec. V roku 1975 bol Medzinárodný deň žien uznaný aj OSN a tento rok si svet už po 106. krát pripomenie silu žien a ich dlhodobý boj za rovnoprávnosť.1

Medzinárodný deň žien – pionierske šatky a karafiáty

Na Slovensku je Medzinárodný deň žien ešte aj dnes veľmi vnímaný ako súčasť bývalého režimu. Ten ho totiž hojne využíval na svoju propagáciu a preto si dnes mnohí spájajú tento sviatok skôr s červenými karafiátmi, pionierskym recitačným súborom a podnikovými tancovačkami, ako s oslavou ženskej sily a rovnocennosti. Ešte aj súčasní politici vidia v tomto dni peknú príležitosť, ako si rozdávaním kvetín a preslovmi nakloniť voličky.

Medzinárodný deň žien preto na Slovensku nemá takú vážnosť, aká by mu patrila, a podľa niektorých názorov je dokonca vnímaný negatívne.2

Vráťme sa na začiatok

Pri spomienke na ikonické červené karafiáty či darované nylonky sa mnohé ženy v tento deň cítia rozčarovane. Mali by sme sa preto vrátiť k pôvodnému významu tohto dňa. Každá žena by si mala pripomenúť, že má svoje práva a treba sa za ne postaviť.

A jedným z nich je aj právo na spokojný život, čo znamená aj právo na napĺňajúci vzťah. Ak teda tento sviatok trávite osamote, bez partnera, a nemá Vám kto podarovať ani ten karafiát, spomeňte si na ženy pochodujúce ulicami New Yorku a vezmite svoj život do vlastných rúk. Ak Vám ku šťastiu chýba partner, ktorý sa k Vám bude hodiť, bude Vás dopĺňať a robiť Váš život krajším, vyberte sa mu v ústrety.

V prvom rade si ujasnite aké máte priority, aj na to je totiž potrebná sila, aby človek vedel povedať čo chce a potrebuje, a naopak, čo mu už nevyhovuje.

Vyrazte mimo svoju zónu komfortu. Ak sú Vaše všedné dni ako cez kopirák a trávite ich medzi prácou a domovom, je ťažké sa s niekým zoznámiť. Vyberte sa teda niekam von, za dobrodružstvom, či niečím neobvyklým. Možno po ceste stretnete Pána Pravého a bude mať v klope kabáta práve ten červený karafiát, náhoda má predsa zmysel pre humor.

Ak nemáte takúto možnosť či chuť, inou variantou je online zoznamka, napríklad taká, ako Partner na úrovni.

V neposlednom rade nezabúdajte mať otvorené oči. Polovicu ľudskej populácie tvoria muži. Áno, mnohí z nich sú už zadaní, no ani by ste neverili, koľko tých voľných by sa s Vami rado zoznámilo.

Tak teda hlavu hore a so všetkou ženskou silou a charizmou do toho.

My v redakcii Partner na úrovni Vám prajeme krásny Medzinárodný deň žien!

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis.

Zdroje:

1 About International Women’s Day (8 March). Dostupné na: http://www.internationalwomensday.com/about.asp#.UxmDFYU3haI (7.3.2014)

2 Na Deň žien sa pozeráme negatívne. Dostupné na: http://www.sme.sk/c/6290416/na-den-zien-sa-pozerame-negativne.html (7.3.2014)

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková