Päť dimenzií osobnosti – Otvorenosť

Päť dimenzií osobnosti – Otvorenosť

Prečítali ste si vyhodnotenie svojho osobnostného testu a teraz sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých osobnostných dimanziách? Potom je náš nový seriál v poradni Partner na úrovni to pravé pre Vás. Prečítajte si všetko o „Big FIVE“ psychológií osobnosti: Extroverzii, Otvorenosti, Prívetivosti, Emočnej stabilite a Svedomitosti.

Osobnostná dimenzia Otvorenosť je meradlom toho, aký je človek prístupný novým veciam.

Záber tejto osobnostnej dimenzie zahŕňa ako povahy, ktoré sa nechajú nadchnúť pre každú novú vec, tak tie, ktoré sa k novinkám stavajú skepticky a uprednostňujú dobre známe veci.

Nové a svieže či staré a osvedčené

Ľudia reagujú na nové veci rôzne. Niektorí sú priťahovaní novými podnetmi, pretože ich považujú za stimulujúce a zaujímavé. Iní sa k zmenám stavajú skôr odmietavo. Majú svoje osvedčené veci a situácie a cítia sa lepšie, keď nie sú neustále spochybňované alebo nahradzované novými.

Príklad, ktorý pomôže objasniť rozdiely: ak máte na výber, pôjdete radšej do novej reštaurácie s exotickými jedlami, alebo radšej niekam, kde to máte odskúšané a viete, že tam jedlo chutí dobre?

Rovnako ako pri ostatných dimenziách to nie je len otázka odlíšenia viac či menej otvorených ľudí. Získate diferencované zaradenie, ktoré berie do úvahy rôzne aspekty osobnosti v tejto dimenzii.V závislosti na miere záujmu o nové skúsenosti vyplýva z odpovedí v teste osobnosti vyššia alebo nižšia hodnota otvorenosti.

Stručná interpretácia výsledkov

Vysoké skóre v tejto osobnostnej dimenzii je dôkazom kreativity a ochoty experimentovať. Vo väčšine prípadov idú tieto schopnosti ruka v ruke s výrečnosťou, náklonnosťou k liberálnym politickým ideám a silným záujmom o umenie a kultúru.

Veľmi otvorení ľudia radi experimentujú, uzavretejšie povahy sa prikláňajú k tradíciám.

Nízke hodnoty charakterizujú osoby zakladajúce si na faktoch a držiace sa nohami pevne na zemi. Takíto ľudia majú väčšinou aj tendenciu zachovávať vernosť svojim zvykom a žiť tradične. Typická je pre nich vecnosť a konvenčnosť.

Ak však chcete získať predstavu o svojej osobnosti, len tieto informácie nie sú postačujúce. Iba kombináciou všetkých piatich dimenzií je možné zachytiť rozmanitosť Vašej osobnosti.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni