Päť dimenzií osobnosti – Svedomitosť

Prečítali ste si vyhodnotenie svojho osobnostného testu a teraz sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých osobnostných dimanziách? Potom je náš nový seriál v poradni Partner na úrovni to pravé pre Vás. Prečítajte si všetko o „Big FIVE“ psychológii osobnosti: Extroverzii, Otvorenosti, Prívetivosti, Emočnej stabilite a Svedomitosti.

Osobnostná dimenzia svedomitosť popisuje spôsob, akým si plánujete, organizujete a realizujete veci. Vo všeobecnosti svedomitosť popisuje ako sa človek stavia ku svojim povinnostiam.

Na hranici perfekcionizmu

Vysoké hodnotenie v dimenzii svedomitosti vypovedá o mimoriadnej láske k poriadku, vysokom stupni disciplíny, presnosti, ambíciách a výnimočnej túžbe po moci. Správanie takýchto osôb možno charakterizovať ako stabilné, zamerané na úspech, vysoko organizované a dôsledné. Vo vzťahoch je pre ne mimoriadne dôležité stanovenie určitých hraníc a ich dodržovanie.

Spoľahlivosť verzus priority

V prípade vyváženého výsledku v tejto dimenzii sa pohybujete v rozmedzí medzi bezstarostnosťou a spoľahlivosťou. Pre určité oblasti Vášho života ste si vytvorili pevne dané pravidlá, ktoré striktne dodržujete. Avšak v iných situáciách viete konať veľmi flexibilne. V prípade, že máte nejakú úlohu, vytvoríte si jasný a logický plán jej splnenia. Tento ste však ochotní veľmi jednoducho zmeniť.

Napríklad upratovanie pivnice môže kľudne počkať do ďalšieho víkendu, ak sa nečakane pokazí počasie.

Sklony k chaosu

Osoby s nízkym hodnotením v tejto dimenzii môžu byť označované za ľahostajné, niekedy dokonca nespoľahlivé. Splnenie úlohy je pre ne jasným cieľom, no termín a realizáciu vnímajú ako flexibilné. Ich život je v mnohých ohľadoch chaotický a nekonzistentný. Úlohy plnia takmer vždy neskoro, no na druhej strane veľmi kreatívne a so schopnosťou nájsť nekonvenčné riešenia situácií. Na rozdiel od osôb veľmi spoľahlivých majú schopnosť žiť život tak ako príde, bezstarostne zo dňa na deň.

Osobnosť človeka je však samozrejme kombináciou všetkých piatich dimenzií. Len v kombinácií s ostatnými štyrmi dimenziami môžete získať mnohostranný obraz Vašej osobnosti.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni