Hľadáte nový vzťah? Na rodine záleží

Či už ide o deti z predošlých partnerstiev, alebo o dosah našich vlastných rodičov na náš milostný život, rodina, ktorá nás obklopuje, aj tá, z ktorej sme vzišli, má na vzťahy obrovský vplyv. Partner na úrovni preto zorganizoval prieskum, v ktorom sa 209 single Slovákov podelilo o svoje skúsenosti s vplyvom rodiny na hľadanie nového vzťahu.

Nový vzťah a rodičia

Či už máte 15 alebo 42, rodičia sú vo väčšine prípadov nedielnou súčasťou romantických vzťahov svojich detí. Ovplyvňuje nás výchova a príklady, ktoré nám dali, ale aj vzťah, ktorý s nimi máme v dospelosti. V momente, keď si nájdete nový vzťah, pribúdajú do tejto rovnice aj rodičia Vášho partnera či partnerky. Veľmi presne to popísala jedna z účastníčok prieskumu:

„Je dôležité vidieť nielen partnera, ale i jeho rodinu, lebo partner kopíruje správanie a názory svojej rodiny.“

Napriek tomu, že vtipov o svokrách poznáme každý neúrekom, až pre 83% účastníkov nášho prieskumu je dobrý vzťah s partnerovými rodičmi veľmi dôležitý. Takmer 52% opýtaných totiž vychádza z vlastnej negatívnej skúsenosti s ich vplyvom na nový vzťah. Iba 22% by sa však v takejto situácii nechalo dotlačiť k rozchodu.

Hľadám lásku! Značka: pozitívny vzťah k deťom nutný!

Na milostné vzťahy nevplývajú len naši rodičia, ale aj rodina, ktorú sme založili s predošlým partnerom, či rodina, ktorú si založiť túžime. Porovnanie s inými európskymi krajinami tiež ukazuje, že nezadaní Slováci túžia po ďeťoch najviac. Dieťa s potenciálnym budúcim partnerom by chcelo mať až 68% našich nezadaných.

Single rodičia to majú ťažšie

Na otázky v našom prieskume odpovedali prevažne ľudia, ktorí už deti majú (67%). Na tom, že nezadaní ľudia s deťmi to majú podstatne ťažšie sa však zhodnú všetci – rodičia aj bezdetní (86%). Na otázku „prečo je to tak?“ sa však odpovede už líšia.

Tí bezdetní (45%) sa na otázku pozerali z pohľadu nového partnera, ktorý si nemusí byť istý tým, že je schopný (či schopná) pustiť sa do vzťahu, v ktorom je nutné brať veľké ohľady na deti toho druhého.

Jedna z účastníčok ankety (27 rokov) nám k tejto téme napísala:

„Ako partnera by som akceptovala iba single muža bez dieťaťa, avšak z úplne iných dôvodov, ako ste uviedli a ako som bola nútená odškrtnúť. Nejde o flexibilitu, ale o delenie sa o lásku s niekým, čo je vec, ktorú už nikdy nechcem zažiť. Pre normálneho rodiča je jeho dieťa na prvom mieste. Partnerka teda môže byť až druhá. No nakoľko pre druhého by bol partner na prvom mieste, vzťah je nevyvážený, asymetrický a nefér voči bezdetnému z dvojice. Jediným vyrovnaním by mohlo byť, že by si ten bezdetný obľúbil partnerovo dieťa rovnako ako jeho rodič a tiež by ho teda kládol na svojom hodnotovom rebríčku pred partnera. (…)“

Single rodičia však problém vidia z opačného konca. Až 46% považuje za hlavnú prekážku snahu o bezproblémový vstup nového partnera do života ich dieťaťa.

Obidva tábory sa však v počte 23% zhodnú, že časovo a energeticky náročné rodičovstvo je s hľadaním nových vzťahov často takmer nezlúčiteľné.

„V mojom veku 37 rokov a rozvedený chlap s dieťaťom nie je ľahké si nájsť partnerku. Hlavne pracovná zaneprázdnenosť a starostlivosť o dieťa sú ozaj náročné a pokiaľ aj niekoho stretnem, tak randenie bude pomerne zriedkavé, lebo je málo času. Navyše vysvetľovať dcérke (5 rokov) hľadanie novej partnerky mi príde byť pre ňu veľmi náročné (…).“

Čítajte tiež: Hľadanie nového partnera – výzva pre slobodné mamičky aj oteckov

3 tipy pre single rodičov

1. Máte právo na život aj na lásku!

Niekedy sa Vám môže zdať, že každý má názor na to, či by ste si mali alebo nemali hľadať nový vzťah, ako a s kým by ste sa mali stýkať a čo sa pre rodiča dieťaťa hodí, alebo nie. Jedna z účastníčok našej ankety sa nám zverila so svojimi pocitmi práve v tejto otázke:

„Som žena s 2 malými deťmi a cítim, že v očiach “spoločnosti” som predovšetkým najprv matkou, osobou so záväzkami a povinnosťami, a až na druhom (treťom… ?) mieste ženou.”

Je dôležité uvedomiť si, že predsa len ide o Váš život a byť rodičom neznamená, že prestávate byť človekom. Väčšina ľudí potrebuje lásku, oporu, pocit bezpečia a porozumenia, ktorý poskytuje práve stabilný, láskyplný vzťah. Ak sa teda cítite pripravení, neodsudzujte sa k samote, kým deti nevyletia z hniezda.

2. Nikam sa nenáhlite

Britská psychologička, životná a vzťahová koučka Sam Owen pripomína, že hľadanie nového vzťahu jednoducho vyžaduje určitý čas. Ak sú v hre ešte aj deti, opatrnosť a dôslednosť sú na mieste o to viac. Nenáhlite sa, doprajte si čas na hľadanie i vzájomné spoznávanie.

3. Chopte sa nových možností

Rodičovstvo je časovo a energeticky veľmi náročné. Možno nemáte k dispozícií babičky, kamarátky, s ktorými by ste sa pri strážení detí vystriedali, či au-pair slečnu na sobotňajší večer. Máte tiež pocit, že to osudové stretnutie v parku či potravinách sa Vám akosi vyhýba? Možno je čas dať šancu online zoznamke. Ak si dáte záležať na výbere kvalitnej, serióznej zoznamovacej agentúry, tá sa môže stať Vašou najsilnejšou zbraňou pri hľadaní nového vzťahu!

Partner na úrovni - Registrácia zdarma

Zdroje:

Vzorka: Prieskumu sa zúčastnilo 209 nezadaných Slovákov, priemerný vek 44 rokov, podiel žien 62%.

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni