6 tipov, ako zvládnuť peniaze vo vzťahu

Nezamestnanosť, dlhy, klamstvá či gambling. Partner na úrovni Vám v nedávnom článku priniesol výsledky štúdie ukazujúce najčastejšie finančné problémy vo vzťahu dvoch ľudí. Ak ste takéto konflikty už zažili, nachádzate sa vo vzťahu, ktorý má práve takéto problémy, alebo sa chcete týmto sporom vyhnúť vopred, práve pre Vás sme zozbierali niekoľko rád a tipov. Čítajte ďalej!

Výsledky našej nedávnej štúdie na tému „peniaze a láska“ priniesli mnoho zaujímavého. Dozvedeli sme sa nie len to, že nezadaní Slováci túžia vo vzťahu, čo sa financií týka, po rovnocennom postavení, prípadne po finančnej nezávislosti, a že peniazmi sa príťažlivosť kúpiť nedá, ale aj to, aké problémy im už peniaze vo vzťahu v minulosti narobili.

Rozchod kvôli finančným problémom zažilo na vlastnej koži až 23% účastníkov našej ankety. Rozhodli sme sa preto pozrieť na rady odborníkov o tom, ako spoločne a bez hádok zvládnuť vo vzťahu hospodárenie s peniazmi.

Čo teda (ne)robiť aby Vám peniaze vo vzťahu nespôsobovali zlú krv?

1. Žiadne klamstvá a tajnosti

Viete ako sa hovorí, že partneri by si aj po rokoch spolužitia mali udržovať medzi sebou určité tajomno? Tak keď ide o peniaze vo vzťahu, rozhodne to neplatí!

Patríte medzi tých, ktorým sa peniaze každý mesiac akosi rozkotúľajú pomedzi prsty a neušetríte ani cent? Máte dlhy? Z predošlých vzťahov Vám ostali nejaké finančné záväzky? Váš partner či partnerka má právo o týchto veciach vedieť! Spolu potom môžete prísť na spôsob, ako sa so situáciou popasovať.

Takmer 20% účastníkov nášho prieskumu by dokonca finančne pomohlo s urovnaním partnerových problémov, ďalších 76% by však požadovalo okamžité riešenie situácie.

2. Nebojte sa o financiách komunikovať

Výskum profesorky Terri Orbuch ukazuje, že 7 z 10 párov pociťuje kvôli peniazom vo vzťahu napätie, čo môže byť príčinou toho, že sa radšej debatám o financiách vyhýbajú.1 Tieto problémy však samé nezmiznú a častokrát sa len prehĺbia.

Aby ste dosiahli stav, v ktorom Vám peniaze vo vzťahu nebudú robiť problémy, ale naopak budú prostriedkom, vďaka ktorému sa Vám spolu bude dobre nažívať, musíte s partnerom či partnerkou otvorene komunikovať, spoznať svoje finančné návyky a postoj k financiám, ktorý môže prameniť už z výchovy či rodinného zázemia.

Nenechávajte si však riešenie finančných problémov či sporov na moment, kedy ste poriadne pohádaní. Peniaze sú všeobecne citlivá a chytľavá téma, mali by sa riešiť v pokoji, s chladnou hlavou a to ešte pred tým, ako Vás dobehnú problémy či prekvapia nečakané výdavky.

3. Dohodnite sa na režime spoločného hospodárenia

Spoločne si nastavte režim. Určite si formu hospodárenia, ktorá bude najviac vyhovovať Vám obom, stanovte, kto bude zodpovedý za vybavenie pravidelných účtov ako sú nájom či platby energií.

⇒ Spoločný bankový účet

35% účastníkov našej ankety verí, že vo vážnom vzťahu neexistuje moje a tvoje. Zvolili by preto hospodárenie prostredníctvom spoločného bankového účtu. Podľa advokáta Martina Šubrta takýmto spôsobom ušetríte na nižších nákladoch na vedenie účtu a budete mať prehľad o úplne všetkých príjmoch aj výdavkoch.2

⇒ 2 oddelené účty a jeden spoločný

Zlatú strednú cestu by si pri hospodárení vo vzťahu vybralo takmer 38% účastníkov prieskumu. Obaja partneri si pri tejto variante ponechajú svoje osobné účty a na jeden spoločný odosielajú určitú, vopred dohodnutú, čiastku určenú na pokrytie bežných nákladov na bývanie, stravu, ďalšie výdavky, prípadne aj sporenie. To, v akom pomere partneri prispievajú je čisto vecou dohody – 50:50, v závislosti od výšky príjmu, každý hradí iné položky – možností je mnoho. Partneri si tak udržia určitú mieru finančnej nezávislosti a dokonalý prehľad nad svojimi osobnými financiami. V tomto prípade je však nutné počítať s nákladmi na vedenie 3 účtov a ideálne je informovať sa na možnosti v jednotlivých bankách.

⇒ Oddelené účty

Rezolútne nikdy by spoločnému účtu povedalo až 27% našich používateľov. Pre pokoj v rodine, alebo aj pre vyhnutie sa úplnej finančnej závislosti na partnerovi počas materskej dovolenky odporúča tento model nie len odborníčka z oblasti finančných služieb Lenka Gurecka3, ale aj svetoznámy americký psychológ Dr. Phil, ktorý považuje práve udržanie určitej miery finančnej nezávislosti oboch partnerov za mimoriadne dôležité.4 Partneri si v tomto prípade rozdelia úlohy v platení jednotlivých položiek – niekto platí nájom, niekto energie, potraviny … – opäť ide o nastavenie, ktoré je čisto vecou dohody oboch.

Ak sa rozhodnete Váš vzťah posunúť ďalej a uzavrieť manželstvo, pamätajte si, že nech si vyberiete akýkoľvek spôsob hospodárenia s peniazmi, všetky prostriedky zarobené počas trvania manželstva, aj keby sa nachádzali na Vašom oddelenom osobnom účte, sú súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov.5 Túto situáciu by, tak ako v mnohých iných krajinách, mohla už vopred riešiť predmanželská zmluva, ktorú by rado uzavrelo až 49% účastníkov našej ankety. Predmanželská zmluva však na Slovensku zatiaľ nie je upravená v právnom poriadku. Ak sa rozhodnete oddelenie financií ošetriť, notárka Zuzana Grofiková odporúča právne ošetriť majetok ešte pred uzavretím manželstva6, aby bolo jasné kto s akým majetkom doň vstupoval, alebo ak chcete oddelenie majetku riešiť za trvania manželstva, je nutné urobiť tak formou notárskej zápisnice.7,8

4. Nastavte si rozpočet, pravidlá, ciele a limity

Či už osobný alebo rodinný, rozpočet je najistejším spôsobom, ako dostať svoje financie pod kontrolu a mať perfektný prehľad o tom, kde a koľko sa míňa, kde je možné čosi ušetriť, a ako to v skutočnosti vyzerá s Vaším hospodárením. Uvidíte tiež presne, ako sa Vám darí napredovať za Vašimi cieľmi, či už je to spatenie dlhov, vybudovanie základu pre kúpu vlastného bývania, alebo sporenie do budúcnosti.

Vyskakujte teda vždy iba toľko, koľko môžete. Pamätajte si, že Vy nie ste štát aby ste mohli hospodáriť s deficitom a nikto Vám záchranný finančný balík nepošle. Ak sa Vaša finančná situácia nejakým spôsobom zhoršila, musíte k situácií pristupovať realisticky a prispôsobiť tomu aj svoje životné náklady.

5. Myslite na budúcnosť

Viete o tom, že odborníci, vrátane českej koučky Hany Wolf, odporúčajú nasporiť si finančné prostriedky, ktoré v prípade núdze pokryjú až na 6 mesiacov Vaše základné potreby? Stavom núdze sa tu myslí strata zamestnania, dlhodobá pracovná neschopnosť v prípade choroby, alebo neočakávané situácie a výdavky.

Možno si povzdychnete, že pri slovenských platoch sa to jednoducho nedá. Odborníci tvrdia opak! Základom je navyknúť si na sporenie, a to aj pri nízkych príjmoch a dodržovanie predošlého bodu – teda mať poriadok v rozpočte. Odborník na financie Maroš Kútnik napríklad odporúča automaticky si odkladať 10% z príjmu, tieto peniaze považovať za nedotknuteľné a sporenie neodkladať na ďalší mesiac. Začať treba hneď.9 Poznáte to predsa: „Babka k babce …“

6. Vzdelávajte sa a neutekajte pred informáciami

„Mnohé problémy, najmä ak ide o peniaze, pramenia z nedostatku vedomostí“ – vraví doktor Phil.10 Preto by ste sa mali o financie zaujímať, vzdelávať sa o svojich možnostiach a mať o svojich a rodinných financiách prehľad. A to aj v prípade, že ste sa s partnerom dohodli, že to bude on či ona, kto sa bude o peniaze vo vzťahu starať.

Máte nejakú osobnú skúsenosť s hospodárením vo vzťahu, či príbeh, o ktorý by ste sa radi podelili s ostatnými čitateľmi? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Zdroje:

1. Orbuch, T., PhD.: Don‘t Let Money Ruin Your Relationship. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/the-love-doctor/201008/don-t-let-money-ruin-your-relationship (27.8.2010).
2. Spoločný účet môže nabúrať rozpočet. HN Poradňa. Dostupné na: http://hnporadna.hnonline.sk/osobne-financie-645/spolocny-ucet-moze-naburat-rozpocet-440697.
3. Peniaze na domácnosť: Poradíme vám, ako by ste mali mať s partnerom rozdelené financie. Glanc.sk Dostupné na: http://www.pluska.sk/zena/sex-laska/peniaze-domacnost-poradime-vam-ako-ste-mali-mat-partnerom-rozdelene-financie.html (4.2.2013).
4. Financial and marital harmony. DrPhil.com Dostupné na: http://www.drphil.com/articles/article/32.
5. Spoločný účet môže nabúrať rozpočet. Op.Cit.
6. Majetkové pomery si upravte už pred manželstvom alebo kúpou nehnuteľnosti. Pravda. Dostupné na: http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/73839-majetkove-pomery-si-upravte-uz-pred-manzelstvom-alebo-kupou-nehnutelnosti/ (18.9.2012).
7. Čo treba vedieť o majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve. Pravda. Dostupné na: http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/293289-co-treba-vediet-o-majetku-v-bezpodielovom-spoluvlastnictve/ (17.9.2013).
8. Viac o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov si môžete prečítať napríklad tu: Bezpodielové spolu-vlastníctvo manželov. Slovensko.sk Dostupné na: https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_bezpodielove-spoluvlastnictvoman/ (posledná úprava 18.4.2013), prípadne sa poraďte s odborníkom.
9. Našetriť si môžete aj z malej výplaty, poradíme vám! Pluska. Dostupné na: http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/nasetrit-si-mozete-aj-z-malej-vyplaty-poradime-vam.html (13.9.2013).
10. Financial and marital harmony. Op. Cit.

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni