5 dôvodov, prečo je partnerský vzťah pre Vás zdravý

pár pri stene

Zdravie je základ šťastného života. Okrem plnohodnotnej a vyvážehnej stravy, pohybu a pravidelných návštev u lekára existuje ďalší spôsob, ako o svoje zdravie dbať. Neviete aký? No predsa stabilný partnerský vzťah!

Početné štúdie dokazujú, že kvalitný partnerský vzťah dvoch zrelých ľudí je zdraviu prospešný. Svedčí o tom aj vyhodnotenie 148 štúdií Davida a Johna Gallacherových, z ktorého vyplýva, že ženatí muži sú na tom po fyzickej stránke lepšie, pretože ženy sa viac zaujímajú o zdravý životný štýl. Zadané ženy sú taktiež spokojnejšie a zdravšie, najmä po psychickej stránke, pretože si cenia vzťah ako taký.

Ako konkrétne partnerský vzťah vplýva na Vaše zdravie?

1. Pravidelnejšia strava

Naša medzinárodná štúdia ukázala, že ľudia žijúci v manželstve jedia v priemere o 15,25% pravidelnejšie. Nie je sa čomu diviť. Spoločné večere či víkendové raňajky predsa patria k tým pekným momentom, ktoré sa dajú tráviť vo dvojici.

2. Menej bolesti

Výskumníci zo State University of New York sledovali pomocou MRI scanov procesy v mozgoch ľudí, ktorí boli zamilovaní. Dospeli k prekvapivému záveru, že zaľúbení ľudia majú aktívnejšiu tú časť mozgu, ktorá zodpovedá za kontrolu bolesti. V štúdii realizovanej na 127 tisícoch dospelých to boli práve zosobášení participanti, kto sa menej sťažoval na bolesti hlavy či chrbta.

Ďalšia, tak trochu drsná štúdia, skúmala reakcie 16 manželiek vystavených elektrickému šoku a zistila, že ak pri tomto pokuse držali za ruku svojho muža, vykazovali menšiu mozgovú aktivitu ukazujúcu bolesť. Naviac tu platila priama úmernbosť – čím štastnejšie manželstvo mali, tým menej bolesti vnímali. Stabilný partnerský vzťah teda očividne funguje lepšie ako ibalgin!

3. Lepší spánok

Už spomínaný priskum Affinitas zameraný na život v páre taktiež skúmal kvalitu spánku zadaných používateľov. Títo mali v priemere až o 18% pokojnejší, kvalitnejší a hlbší spánok, ako v dobe, keď boli single.

Aj to dáva zmysel. Každý totiž radšej zaspáva s niekým, ako osamote. Menej tak prepadáme depresívnym myšlienkam či strachu z tmy.

5 dôvodov, prečo je partnerský vzťah pre Vás zdravý

4. Ľahšie zvládanie stresu

Očividne, ak máte stabilný a láskyplný vážny vzťah, v ktorom Vám je partner oporou, nie len že lepšie jete a spíte, ale aj lepšie zvládate stresové situácie. Doktor Athur Aron, PhD., ktorý realizoval vyššie zmienenú štúdiu za pomoci MRI k tomu dodáva: „Ak ste konfrontovaní so stresovým hormónom a máte oporu v niekom, kto Vás miluje, zvládate to lepšie.“1 Ak teda napríklad prídete o prácu, partner Vám môže pomôcť nie len finančne, ale najmä emocionálne.

5. Dlhší život

To, že zadaní ľudia žijú dlhšie je už všeobecne známe a dokázané. Súhrn štúdií Gallacherovcov, publikovaný v British Medicinal Journal v roku 2011 tvrdí, že ak sa nejedná o utrápenú teenagerskú lásku či nevyhovujúce manželstvo, je napĺňajúci partnerský vzťah prospešný ako pre telo, tak pre dušu.

Ďalšia štúdia, ktorá trvala osem rokov a využívala dáta z National Health Interview Survey zistila, že riziko úmrtia je u single ľudí o 58% väčšie ako u zosobášených. Podľa doktora Arona je to práve vďaka vzájomnej praktickej podpore, finančným výhodám a taktiež vďaka rodine a deťom, ktoré poskytujú oporu. Doktor Harry Reis, PhD. Spoluautor Encyclopedia of Human Relationships vraví, že manželstvo chráni pred smrťou vďaka tomu, že zažehnáva pocity izolácie a osamelosti, ktorých vplyv na úmrtnosť už bol preukázaný.

Registrácia na Vzťah zdraviou prospešný

Zdroje:

1 Rauh, S.: Surprising Health Benefits of Love. Dostupné na: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=97679 (archív 2009)

ScienceDaily.com: Marriage is good for physical and mental health study finds. Dostupné na: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110127205853.htm (28.1.2011)

eDarling.de: Single-Leben: Langweilig und ungesund? Dostupné na: http://www.edarling.de/presse/blitzlicht/single-leben-langweilig-und-ungesund (19.10.2012)

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni