Fakty o láske ktoré Vás prekvapia: prinášame 5 najväčších mýtov

Láska vie byť bolestivá, prekrásna, neopätovaná alebo až za hrob. Všetci po nej túžime, bojíme sa ju stratiť a zdá sa, ako keby sa celý svet krútil iba okolo nej. Srdce tiež inšpirovalo niektoré z najväčších umeleckých diel ľudskej histórie – ale čo tak pozrieť sa na lásku očami vedy? Partner na úrovni Vám teda prináša fakty o láske, ktoré ste možno nevedeli.

1. Je vyššia pravdepodobnosť, že muž povie „Ľúbim ťa!“ ako prvý

Kto by si to bol pomyslel? Muži sú predsa tí, ktorí sa týchto dvoch slov doslova hrozia, či nie? Výskum uverejnený v Journal of Personality and Social Psychology tento mýtus vyvracia – muži majú sklon vyjadriť svoje city skôr, ako ženy.1

2. Zaľúbenci žijú v jednom rytme

Na základe nedávnych štúdií sa zistilo, že srdcia dlhodobých dvojíc sa časom zharmonizujú a bijú rovnakou rýchlosťou.2 Vedci dokonca prišli aj na to, že je to ženské srdce, ktoré sa prispôsobí rytmu svojho partnera. Veda tento fenomén síce nie je schopná vysvetliť, ale rozhodne je to romantické!

3. Držanie sa za ruky môže tlmiť bolesť

Láska nie len, že hory prenáša, ale dokonca dokáže pomôcť aj pri fyzickej bolesti. Prišli na to psychológovia z University of California, ktorí skúmali reakcie žien na ľahké popáleniny. Tie ženy, ktoré držali za ruku svojho partnera, pociťovali menej bolesti ako ostatné.3

Naši najbližší, napriek tomu, že nám občas vedia spôsobiť poriadnu migrénu či nás skutočne raniť, sú teda zároveň z vedeckého hľadiska aj najlepším liekom.

4. Láska privádza k šialenstvu

Všetci sme to zažili – zatemnenie mysle a vznášanie sa na ružovom obláčiku čerstvej lásky. S novou láskou sa však bohužiaľ môžu viazať aj pocity úzkostlivosti, posadnutosti objektom nášho záujmu, či až smútku. Tie však majú biologické vysvetlenie: za všetkým je hormón serotonín. Čerstvo zamilovaní ľudia majú hladinu tohto hormónu tak nízku, že je porovnateľná s panickou poruchou či obsedantne kompulzívnou poruchou (OCD). Presne preto je pocit čerstvej zaľúbenosti taký jedinečný – chováme sa ako blázni, pretože pomyslenie na partnera privádza naše telo k šialenstvu.4

5. Láska je ako droga

Zaľúbiť sa je pre naše telo podobná skúsenosť ako drogy typu kokaín.5 Hladina hormónu dopamínu totiž v oboch prípadoch stúpa veľmi podobným spôsobom. Pocity slasti spojené s takýmto zážitkom sú samozrejme hlavnou príčinou závislosti.

Zaľúbenosť však vyvoláva aj nárast hladiny testosterónu, ktorý je potrebný pre vznik vzájomnej príťažlivosti. Vo výsledku je teda láska pre naše zdravie prínosným (zlo)zvykom.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Zdroje:

1 Burns, J.R.; Richards II, R.A.: Who Says “I Love You First”: Men or Women? Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/repairing-relationships/201104/who-says-i-love-you-first-men-or-women (14.4.2011).

2 Ferrer, E.; Helm, J.L.: Dynamical systems modeling of physiological coregulation in dyadic interactions. International Journal of Psychophysiology. Volume 88, Issue 3, JUne 2013, Pp: 296-308. Dostupné na: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167876012006290

3 Alleyne, R.: Holding hands reduces pain. The Telegraph. Dostupné na: http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/6575716/Holding-hands-reduces-pain.html (15.11.2009).

4 Does love drive you mad? BBC. Dostupné na: http://www.bbc.co.uk/science/hottopics/love/brain.shtml

5 Falling In Love Hits Your Brain Like Cocaine Does. Medical News Today. Dostrupné na: http://www.medicalnewstoday.com/articles/205973.php (27.10.2010).

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni