Hľadám partnera: Nakoľko sa líšia sa túžby mužov a žien?

Po čom ženy a muži skutočne túžia, keď si povedia „hľadám partnera“? Líšia sa naše priority, či vlastne všetci chceme to isté?

Hľadám partnera a mal by byť…

Vtipný – či už u mužov, alebo u žien, humor patrí k najdôležitejším vlastnostiam potenciálneho partnera. Každý túži prežiť život s človekom, s ktorým sa nenudí. Dôležité však je smiať sa spolu a nie jeden druhému na účet.

Spoľahlivý, zdieľajúci moje hodnoty – spoľahlivosť je vlastnosť, ktorú menuje väčšina ľudí. Na rebríčku hodnôt je štandardne vyššie u žien, ktoré sa potrebujú o svojho partnera oprieť a to najmä ako o otca rodiny.

Príťažlivý – chémia jednoducho fungovať musí a štandardne väčší dôraz na tento atribút dávajú muži.

Ambiciózny, no so zmyslom pre delenie času medzi rodinu a prácu – tu pre zmenu ide o vlastnosti, ktoré oceňujú najmä ženy.

Verný – o tejto položke sa drvivou väčšinou vôbec nediskutuje.

Úprimný a schopný komunikovať.

Na veku záleží – a to viac mužom.

Hľadám partnera, alebo honba za pokračovaním rodu

To, do akej miery sme pri výbere potenciálneho partnera ovplyvňovaní evolúciou a našimi pudmi, už skúmalo množstvo štúdií.1

Ukazuje sa, že skutočne do určitej miery platí staré známe klišé o mužoch hľadajúcich atraktívne ženy. Pekná, zdravo vyzerajúca mladá žena totiž pôsobí plodne. Ženy zasa dávajú väčší dôraz na sociálny status muža, ideálny muž totiž im a ich potomkom zabezpečí dostatok zdrojov.

Takéto úplne jednoduché to však, najmä v dnešnej dobe, nie je. Veľmi záleží aj na tom, akým spôsobom sa dvaja zoznamujú, na tom, či je ich cieľom dlhodobý či krátkodobý vzťah. Do výberu partnera hovoria dokonca aj ženské biologické hodiny.

Misia „hľadám partnera“?… Houston, máme problém!

A tým problémom je, že častokrát je aj pri najlepšej snahe výber partnera fiaskom. Mnohokrát sa totiž stáva, že to, čo ľudia tvrdia, že chcú, nezodpovedá tomu, čo ich skutočne priťahuje.

Vynikajúcim príkladom je takzvaný „syndróm zlého chlapca“ (bad boy syndrome). Ktorá žena sa nikdy nezasnila a nepovedala si:

„Hľadám partnera a mal by byť vysoký, tmavý, mužný a pôsobiť nebezpečne!“

Prečo ženy odjakživa priťahovali „zlí chlapci“? Existujú názory, že ide o hormonálnu záležitosť, ale aj také, ktoré tvrdia, že ženy prosto túžia mužov zmeniť. Takáto vzrušujúca výzva sa však pre mnohé „krotiteľky“ divokých mužov končí sklamaním a častokrát zlomeným srdcom.

Preto je dôležité poznať v prvom rade sám seba. Byť k sebe úprimný. Vedieť, čo chcem a nechcem, keď si hľadám partnera, čo ešte zvládnem a čo už nie je pre mňa.

A čo Vy? Viete, aké vlastnosti hľadáte u svojho potenciálneho partnera? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

Partner na úrovni - 4 dôvody pre registráciu na Hľadám partnera

Zdroje:

1Viď napr. MedicalXpress: Do men and women really look for different things in a romantic partner? Dostupné ná: http://medicalxpress.com/news/2013-08-men-women-romantic-partner.html (25.11.2013)

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková