Single po tridsiatke. Ako sa na to pozerajú Slováci?

muži s loptou

Tridsiatka je mnohými vnímaná ako posun do novej životnej fázy. Nezáväznosť dvadsiatnika je pomaly preč, biologické hodiny tikajú, a od človeka v Kristových rokoch sa očakáva plná zodpovednosť za seba samého. Ale ako do tejto predstavy zapadá život nezadaných? Opýtali sme sa Slovákov na názor, výsledky sú viac ako zaujímavé.

Je dôvod na vrásky?

Myslíte si, že je trochu divné byť po tridsiatke nezadaný, bez vážneho vzťahu? Čísla z nášho prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 650 užívateľov hovoria niečo úplne iné. Byť single po tridsiatke je totiž podľa opýtaných úplne v poriadku.

Tri štvrtiny opýtaných Slovákov si myslí, že byť po tridsiatke single je normálne a moderné. Takmer 20% opýtaných si dokonca myslí, že byť po tridsiatke nezadaný je vlastne šťastie.

Známy český psychológ Jeroným Klimeš porovnáva slobodných tridsiatnikov s predĺženým detstvom: „Ide o ľudí, ktorí by mohli mať deti, keby chceli, ale odkladajú to z rôznych dôvodov, či už rozumných alebo nerozumných. Ľudia by toto obdobie predlžovali, ak to len šlo, ale narážajú na fakt, biologickej neplodnosti. Ženám nemilosrdne tikajú biologické hodiny a často majú vedľa seba muža vekovo rovného, bývalého spolužiaka napríklad.“

Prečítajte si tiež: Rozhovor s psychologičkou: Hľadanie partnera a budovanie vzťahu

Zdá sa, že ženám sloboda vyhovuje viac ako mužom

Byť single po tridsiatke je u 61% žien vnímané ako obľúbené a moderné. Podobne sa vyjadrilo iba 54% mužov.

Máme ženy vidieť ako fanúšičky slobodného života po tridsiatke? „Tento trend súvisí s tým, že založenie rodiny býva ženami odkladané do vyššieho veku. Predovšetkým akademicky vzdelané ženy dávajú ako čerstvé tridsiatničky prednosť kariére“, potvrdzuje Klimešove slová naša psychologička Wiebke Neberich.

graf single po tridsiatke

Aj tak nechceme byť sami

To, že byť nezadaný je v poriadku a slobodu si užívame, ešte neznamená, že si partnera nehľadáme. Okrem toho, stále sú medzi nami tí, pre ktorých je byť single viac ako nežiaduce. Asi štvrtina opýtaných si totiž myslí, že byť nezadaný po tridsiatke je neprijateľné.

Byť single po tridsiatke je takmer pre každého štvrtého neakceptovateľné!

Staré známe zasaď strom, postav som a sploď syna nemá ďaleko od ideálu asi 25% opýtaných. Potvrdzuje to aj Neberichová: „Okrem túžby po sebarealizácii máme i dnes silnú potrebu po záväznom vzťahu. Okolo tridsiatky túžime po životnom partnerovi, s ktorým by sme si v budúcnosti založili rodinu.“

Registrácia na Single po 30

Zdroje:

Prieskum medzi 650 užívateľmi Partner na úrovni, 45% mužov, priemerný vek 42
Jeroným Klimeš: “po třicítce si to vypijete do dna”, iprima.cz, http://www.iprima.cz/preslapy/novinky/po-tricitce-si-vypijete-do-dna-rika-psycholog

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni