Vianočná osamelosť – 8 rád, ako s ňou zatočiť

Vianočná osamelosť

Údaje o počte nezadaných ľudí na Slovensku neúprosne ukazujú, že táto skupina obyvateľov sa pomerne rýchlym tempom rozrastá. Za poslednú dekádu sa toto číslo takmer zdvojnásobilo1, čo samozrejme znamená, že rastie aj počet ľudí, ktorí budú najkrajšie sviatky tráviť osamote. Čo ale robiť aby Vás neprepadla vianočná osamelosť? Máme pre Vás zopár rád.

Neprepadajte sebaľútosti

Počas celého roka dokážete oceniť čas strávený osamote a viete si užívať svoju vlastnú spoločnosť, no v momente, keď vytiahnete z pivnice svetielka na vianočný stromček sa Vás zmocní zákerná vianočná osamelosť? Nedajte sa a proste sa pevne rozhodnite, že si užijete pekné Vianoce.

Zdobte, pečte a obklopujte sa vianočnou atmosférou

Keď už hovoríme o svetielkach na stromček, tak tie rozhodne nenechávajte v škatuli. Ozdobte si stromček, zapáľte sviečky na adventnom venci a potešte sa vôňou a chuťou vianočného pečiva. Veď aj Vy si zaslúžite pekné Vianoce.

Na Vianoce nezanevrite

A to napriek tomu, že ich budete tento rok tráviť osamote. Rozošlite pohľadnice, sms správy či e-maily s vinšami svojim blízkym, priateľom či kolegom. Budete tak mať lepší pocit z toho, že sa o Vianoce delíte s ostatnými.

Kúpte si darček

A prečo nie? Veci pre seba si kupujeme v podstate celý rok. Nie je teda dôvod, aby ste sa počas najkrajších sviatkov v roku pozerali na prázdne misto pod stromčekom. Doprajte si aspoň malé potešenie zabalené v peknom papieri. Navyše darček, ktorý dáte sami sebe, sa Vám zaručene bude páčiť.

Vianočná osamelosť

Ak ste doma sami, pustite si Sám doma

Alebo akýkoľvek Váš obľúbený film. Nemusia to byť hneď vianočné rozprávky či klasické komédie opakujúce sa každý rok. Spravte si radosť, dajte piecť popcorn, a tak ako Kevin čo ostal na Vianoce doma sám, si užite večer s filmom, ktorý Vás zaručene rozosmeje.

Ak na Vás číha vianočná osamelosť, povolajte posily

Inak povedané, neostávajte po celý čas sami. Stretnite sa s kamarátmi, nájdite si aktivity, pri ktorých môžete byť v kontakte s inými ľuďmi. Veľmi pekným spôsobom trávenia sviatkov je napríklad dobrovoľnícke pomáhanie v centrách pre ľudí v núdzi, či v zvieracích útulkoch. Keď niekomu, kto je nie len že sám, ale žije na ulici spríjemníte sviatky, či vezmete opusteného psíka na prechádzku, môže Vás to zahriať na duši.

Vianoce sú ideálnym časom pre získavanie nových priateľov

Či už sa rozhodnete počúvnuť predošlú radu, navštívite zvierací útulok a domov sa vrátite s verným spoločníkom, alebo si vyberiete iný spôsob spoločenského vyžitia, Vianoce sú skvelým obdobím na budovanie nových priateľstiev. Na námestiach stoja stánky s vianočným punčom a rozvoniavajúcim vareným vínom, ľudia sú dobre naladení a prívetivejší. Konverzácie sa začínajú jednoduchšie a kto vie, možno sa z gentlemanského pozvania na punč vyvinie vianočné prvé rande.

Je tu doba elektronická a vianočná osamelosť s ňou nestíha

Možno Vám punč nechutí, vonku je snehová kalamita, alebo je neskoro večer a nie je kam sa vybrať. Riešenie ponúka technológia 21. storočia. Dnes predsa nie je nič jednoduchšie ako zapnúť počítač, spustiť web-kameru a vidieť sa tvárou v tvár s príbuznými či kamarátmi žijúcimi možno aj na opačnom konci sveta.

Internet tiež ponúka možnosť zobrať svoj citový život do vlastných rúk a pokúsiť sa s vianočnou osamelosťou tento rok zatočiť raz a navždy. Internetové zoznamky a zoznamovacie agentúry ponúkajú vynikajúcu možnosť nadviazať kontakty s tými, ktorí rovnako ako Vy hľadajú niekoho, s kým by po ďalšie roky zdobili stromček a delili sa o oplátky s medom. Práve pred koncom roka dosahujú online zoznamky v počte nových členov rekordné čísla. Spoločnosť Spark s.r.o. zaznamenala v období od konca roku 2012 do začiatku roku 2013 až 35% nárast v počte nových členov.2 Ak si teda vyberiete zoznamovací portál špeciálne určený pre tých, čo hľadajú seriózne vzťahy, ako je Partner na úrovni, tak môžete hľadať partnera, ktorý sa k Vám skutočne bude hodiť a máte o to vyššiu šancu sa s niekým naozaj zoznámiť.

Partner na úrovni - registrácia zdarma

Vianočná osamelosť možno na Vás číha kdesi spoza vianočného stromčeka, no nedajte sa! Užite si čas strávený osamote v pokoji, ale aj s ostatnými ľuďmi.

My v redakcii Partner na úrovni Vám zo srdca želáme, aby Vaše Vianoce boli krásne a pokojné, a do nového roku Vám prajeme všetko dobré, veľa zdravia, šťastia a najmä lásky!

Zdroje:

1 Štifilová, A.: Ste sami? Nie ste sami, je vás vyše milióna. Dostupné na: http://www.sme.sk/c/6917193/ste-sami-nie-ste-sami-je-vas-vyse-miliona.html (19.12.2013)

2 Na základe údajov na portáloch Spark Networks Services GmbH v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Poľsku,Holandsku, Švédsku, Taliansku, Českej republike a Nórsku.

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková