Reč tela pri prvom stretnutí

Prvá schôdzka s používateľom online zoznamky: čo o Vás prezradí reč tela, ako sa vyhnúť nedorozumeniam a ako sa zachovať v rôznych situáciách? Máme pre Vás tipy vychádzajúce z komunikačného výskumu.

Celkový dojem: na čo by ste si mali dávať pozor

Je vedecky dokázané, že zdravé sebavedomie je v mnohých oblastiach života kľúčom k úspechu. Sebavedomí ľudia pôsobia atraktívne, úspešne a sympaticky. Pozor preto na hanblivosť. Hanblivé vystupovanie by si druhá strana mohla zle vysvetliť a vnímať to ako neochotu, či dokonca nezáujem. Dajte si preto na prvom stretnutí záležať na zdravom sebavedomom vystupovaní.

► Sebavedomí ľudia pôsobia atraktívne

So sebavedomím to však netreba preháňať. Mohli by ste vyznieť arogantne. Dajte si preto pozor na svoju reč tela. Arogancia je v medziľudskej komunikácii signalizovaná napríklad dopredu vysunutou bradou, či kritickým pohľadom, týmto gestám sa teda

Reč tela: 5-krát áno

Reč tela - prvý kontakt1 Prvý kontakt – kľúč k dobrému prvému dojmu

Partner či partnerka vošla do miestnosti a Vaše pohľady sa stretli. Ak chcete pôsobiť priateľsky a sympaticky pokývnite hlavou a usmievavo zdvihnite ruku na pozdrav. Jemné posunutie hlavy dozadu a jej zdvihnutie pôsobí podľa výskumov veľmi pozitívne.

Reč tela - pozdrav2 Váš pozdrav – rovnováha medzi dotieravosťou a odmeranosťou

Ak sedíte, mali by ste v každom prípade vstať. A ako sa pozdraviť? Objatie by mohlo byť prehnané a podanie ruky zase nedostatočné. Najvhodnejší pozdrav je jemné dotknutie sa ramena alebo lakťa druhej osoby a pozdrav krstným menom. Takýto pozdrav nie je v žiadnom prípade dotieravý a pomôže nadviazať kontakt.

Reč tela - sedenie3 To, ako sa posadíte, dá atmosféru celému stretnutiu

Ak si zvyknete s partnerom sadnúť do uhla 90 stupňov robíte dobre. Sedenie v pravom uhle umožňuje otvorenejšiu, menej formálnu a pokojnejšiu komunikáciu. Naopak sedenie oproti sebe a rozhovor z očí do očí vytvára skôr vážnu atmosféru.

Reč tela - záujem4 Ukážte záujem

Ak pozorne počúvate, čo dotyčný hovorí, naznačte to kývnutím alebo opakovaním slov. Naklonenie sa pri rozhovore dopredu tiež znamená záujem. Najjasnejším signálom sympatií sú však krátke náznaky dotykov pri zasmiatí

Reč tela - oči5 Oči prezradia všetko

Všimnite si partnerove zreničky. Existuje súvislosť medzi veľkosťou zreničiek a záujmom. Zväčšené zrenice znamenajú nielen záujem voči druhej osobe, ale aj otvorenosť a čestnosť. Naopak menšie zreničky môžu značiť nezáujem alebo únavu.

Reč tela: 5-krát nie

1 Neotáčajte sa a nehrajte sa s telefónomReč tela - mobil

Ak sa otáčate a neustále sledujete, čo sa deje okolo, partnerovi dávate najavo, že o rozhovor nemáte záujem a najradšej by ste odišli. To isté platí pre telefóny, nemusíme pripomínať, že mobil treba na chvíľu odložiť.

Reč tela - sedenie2 Odkláňanie trupu či hrbenie

Ak od partnera odkláňate, nie je to dobré znamenie. Ukazujete, že sympatie z Vašej strany chýbajú. Tiež zaklonenie dozadu a založenie rúk za hlavou nie je vhodný postoj, vyjadruje nezáujem a nadradenosť. Ohnutý chrbát zasa naznačuje nízke sebavedomie alebo aj to, že sa nudíte.

Reč tela - uzavretý postoj

3 Prekrížené ruky a nohy sú tabu – znamenajú odmietavosť a neprístupnosť

Takémuto postoju, by ste sa mali vyhnúť. Uzavretá pozícia môže znamenať odmietnutie, hanblivosť, prípadný nesúhlas a nezáujem.

Reč tela - ruky

4 Prsty do striešky dávajú arogantní ľudia

Nerobte to. Odborníci tvrdia, že to robia ľudia, s ktorými sa ťažko vychádza.

Reč tela - pohľad5 Uhýbanie očami

S pohľadom do očí to nepreháňajte, ale ani nim nešetrite. Ak sa na partnera ani nepozriete, bude mať pocit, že ním pohŕdate. Dlhý intenzívny naopak pohľad pôsobí príliš vyzývavo a môže mať dokonca odstrašujúci efekt.

► Tip na záver. Ak vidíte, že partner či partnerka sedí na kraji stoličky, asi sa necíti príjemne a pokúša sa ukončiť komunikáciu a odísť.

Treba však pamätať aj na to, že nie všetky pravidlá sa dajú uplatniť na každého. Nechajte si preto poradiť aj od vlastnej intuície.

Prečítajte si, čo sa stane s Vaším kontom na Partnernaurovni.sk v prípade, že nájdete vysnívanú lásku.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected].
Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni