Nežná žena a mužný silák? Pre nezadaných Slovákov už len klišé

Kto chce koho? - ako funguje príťažlivosť

Redakcia Partner na úrovni, Apríl 2014

Berlín, apríl 2014 – Kultúrna história nám vraví, že maskulínni muži priťahujú femininné ženy. Takéto chápanie medziľudskej príťažlivosti siaha až k starovekej gréckej mytológii, k príbehu o odvážnom Paridovi a krásnej Helene. V našej kultúre je predstava muža-ochrancu skutočne všadeprítomná – od rozprávok až po filmy. O to prekvapivejšie je zistenie, že pri slovenských singles už neplatí. Podľa nášho nedávneho prieskumu totiž až 75% opýtaných žien, ktoré je možné charakterizovať ako femininné, vyhľadáva taktiež femininného partnera.

Vzorka: 319 žien (priemerný vek: 45 rokov) a 242 mužov (priemerný vek: 39 rokov) – členov Partner na úrovni a českej eDarling.

V štúdii zameranej na psychológiu rodu a príťažlivosť boli najskôr otestované individuálne vlastnosti účastniacich sa mužov a žien. Tí boli následne požiadaní, aby určili dôležitosť vlastností, ktoré hľadajú u svojho partnera. Výsledky ukazujú, že klišé o jemnocitných, nežných ženách vyhľadávajúcich asertívnych a dominantných mužov je zjavne mylné. V skutočnosti až 75% žien, ktoré charakterizujú femininné črty, preferuje mužov s rovnakými femininnými vlastnosťami. Podobne muži, ktorých je na základe štúdie možné označiť za psychologicky maskulínnych (63%), sa vyznačujú vyhľadávaním partneriek s maskulínnym charakterom.

Doktorka Wiebke Neberichová, vedúca prieskumu a odborná poradkyňa Partner na úrovni, sa k týmto výsledkom vyjadrila nasledovne: „Vzťahy väčšinou vysvetľujeme pomocou dvoch protichodných prísloví. Buď „vrana k vrane sadá“, alebo „protiklady sa priťahujú“. Pre fungovanie dlhodobého vzťahu je realistickejšia prvá varianta. Zdravý vzťah ťaží z toho, ak sú ľudia chápaví a navzájom sa podporujú: muži a ženy s podobnými osobnosťami sa k sebe väčšinou hodia lepšie, pretože majú podobné potreby, existujú v porovnateľných emocionálnych svetoch a zvyčajne veci vnímajú podobne, čo pomáha vyhýbať sa konfliktom.“

Kontext prieskumu:

Gender (rod) sa skladá ako z biologických, tak z psychologických charakteristík. V tejto štúdií bol gender definovaný na základe maskulínnych a femininných charakteristík podľa „Bem Sex Role Inventory“ (BSRI). Medzi stereotypné mužské vlastnosti patrila napríklad dominancia, nezávislosť či agresivita. K stereotypným ženským vlastnostiam naopak patrila jemnosť či chápavosť.

Wiebke Neberich

Zaujíma Vás viac? Navštívte Wiebke na Google + alebo na jej stránke s vlastnými vedeckými štúdiami Science of Love (v anglickom jazyku).

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni