Päť dimenzií osobnosti – Emočná stabilita

Prečítali ste si vyhodnotenie svojho osobnostného testu a teraz sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých osobnostných dimanziách? Potom je náš nový seriál v poradni Partner na úrovni to pravé pre Vás. Prečítajte si všetko o „Big FIVE“ psychológií osobnosti: Extroverzii, Otvorenosti, Prívetivosti, Emočnej stabilite a Svedomitosti.

Láska, radosť, hnev, smútok – všetci máme v sebe rôzne pocity, ktoré v rôznych životných situáciách prežívame viac či menej intenzívne.

Schopnosť vysporiadať sa s pocitmi sa líši od človeka k človeku. Kým niektorí majú svoje emócie pod kontrolou, iní sa nimi nechávajú príliš unášať.

Dimenzia emočná stabilita zahŕňa rozmedzie medzi povahami vyrovnanými až po veľmi citlivé a ľahko rozrušiteľné.

Jazda na emocionálnej horskej dráhe

Veľmi citliví ľudia prežívajú dobré aj zlé momenty v živote intenzívnejšie ako bežní ľudia. V dobrých chvíľach sa vedia takmer rozplynúť od šťastia a vychutnať si s priateľmi daný moment. V smutných situáciách ich však veľmi rýchlo premôžu emócie.

Viac sa stresujú, sú neistí a nervózni a často sa cítia zraniteľne. Ak napríklad pri sledovaní smutného filmu nedokážete zadržať svoje emócie a začnete plakať, tak máte pravdepodobne vyššie hodnotenie v tejto dimenzii emočnej stability.

Skala v príboji

Veľmi pokojní ľudia sa v emocionálnych situáciách dokážu väčšinou chovať kontrolovane a nenechajú sa viesť svojimi pocitmi. Napriek tomu nie sú chladní či necitliví. S ostatnými dokážu zdieľať sentimentálne momenty a ani strach či neistota im nie sú cudzie.

Majú tendenciu zachovať si chladnú hlavu, konať priamočiaro a vyžarujú istotu. Ľudia, ktorí majú blízko k tomuto pólu sú emocionálne stabilní, pokojnejší a vyrovnanejší. Preto majú nižšie hodnotenia v dimenzii emocionálnej stability.

V tomto článku sme však popísali len dva extrémne póly dimenzie emocionálnej stability. V realite existuje mnoho variácií. Len v kombinácií s ostatnými štyrmi dimenziami môžete získať mnohostranný obraz Vašej osobnosti.

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]
A
k máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni