Veľká noc, príchod jari a veľké upratovanie

Je Váš život jeden veľký stres a Vy už začínate strácať zdravý rozum? Po novom roku ste sa ešte stále nerozhýbali? Máte pocit, že Vám v živote niečo podstatné chýba, no neviete s tým nič spraviť? Nezúfajte, je čas zmien! A Partner na úrovni má pre Vás pár tipov, ako na to.

Zdá sa, akoby ešte len pred pár dňami skončil uplynulý rok a mnohí z nás sa ešte ani nestihli prebudiť zo zimného spánku. V kalendári však už opäť svieti Veľká noc. Ak sa cítite duchom neprítomní, nie vo svojej koži, či máte pocit, že Vám niečo podstatné chýba, je načase niečo zmeniť. Tak teda nezúfajte, pretože:

Prichádza jar

Veľká noc pripadá na to obdobie v roku, kedy sa pomaly končí zima a príroda sa prebúdza. Aj preto je v našich končinách prepletencom tradícií ako kresťanských, tak oveľa starších. Naši predkovia praktizovali mnohé rituály určené na privolanie jari, ochranu pred škodlivými silami, udržanie zdravia a zaručenie bohatej úrody.

Na svoje kultúrne dedičstvo by sme mali byť náležite hrdí, a preto ak aj žiadne z tradícií doma nepraktizujete, by si každý z nás mal uvedomiť silu znouzrodenia prírody a využiť ju. Nie je lepšie obdobie pre zmeny životného štýlu ako začínajúca jar. Navyše to, že partnerský vzťah a zdravie sú úzko späté, je vedecky dokázaným faktom.

Je tu Veľká noc

Veľkonočný pondelok sa možno medzi dámami v 21. storočí neteší až takej obľube ako kedysi, no naše tradície majú hlbokú symboliku. Veľkú rolu zohrávali prírodné prvky. Voda – symbol života a plodnosti, bola prostriedkom udržania zdravia, krásy. Pri oblievačke sa mala jej životná sila preniesť na ženy a dievčatá.

Podobnú silu mali aj prútiky, niekde posväcované a inde spletané do korbáčov. Dámy, ak teda aj neveríte, že bez poriadnej šibačky do roka „spráchniviete“, je to aspoň príležitosť zavýskať si a rozdať pár kraslíc. Vajíčka sú koniec koncov ďalšou mimoriadne dôležitou súčasťou celej jarnej a veľkonočnej mágie. Sú prastarým symbolom života a dievčence kraslice kedysi dávali mládencom na znak lásky, čo spolu s mnohými ľúbostnými rituálmi ukazuje, aké aktívne boli pri hľadaní muža.

Etnologička Katarína Nádaská tiež o hovorí o rozmere, ktorý sa pri oslavách Veľkej noci z mnohých domácností vytráca – o súdržnosti a čase trávenom v rodinnom kruhu. Kým mnohí ľudia dnes majú z predstavy rodinných návštev stres, naši predkovia toto obdobie kedysi využívali aj na to, aby sa venovali jeden druhému a oddychovali spoločne.1

Je čas na veľké jarné upratovanie

Veľká noc pre mnohých z nás tiež znamená každoročné veľké jarné upratovanie. Umývajú sa upršané okná, prach sa utiera aj tam, kam sa Vám bežne nechce a do smetného koša sa dostanú aj veci, ktoré sme počas predošlých mesiacov len prekladali z miesta na miesto dúfajúc, že si nájdu svoje miesto a využitie. Pre málokoho je však Veľká noc impulzom, aby začal upratovanie vo svojom živote.

Od Silvestra už uplynul nejaký ten mesiac a mnohé z našich predsavzatí sa pomaly, ale isto začínajú rozplývať vo vzduchoprázdne. Veľká noc signalizuje, že sme sa prehupli do druhej štvrtiny roka, a tak je vhodný čas sa na chvíľu zastaviť a trochu poupratovať.

Dali ste si na nový rok záväzok, že sa budete starať o svoje zdravie a pravidelne športovať? Že Vám akosi nevychádza čas? Na jar to predsa len ide ľahšie. Pekné počasie láka ľudí von, tak to treba využiť a spojiť príjemné s užitočným. Aj pravidelná svižná prechádzka, čo je mimo iné šport, ktorému sa venovali mnohí géniovia, urobí veľký rozdiel.

Upratať sa oplatí aj v medziľudských vzťahoch. Ako sme už spomínali vyššie, Veľká noc je ideálnym sviatkom pre stretnutie s rodinou a blízkymi. Zamyslite sa teda, či trávite plnohodnotný čas s ľuďmi, na ktorých Vám skutočne záleží. Pre šťastný a spokojný život je mimoriadne dôležité udržovať si harmonické vzťahy, ktoré nás obohacujú a dávajú nám pocit, že naše potreby sú naplňované.

Preto buďte občas trošku sebeckí. Americká koučka Colene vraví, že „ak sa nezdokonaľujeme v umení starostlivosti o vlastné potreby, môže to viesť k stresu a úzkosti a jar je predsa príliš pekná na to, aby sme sa citili nanič.“ 2

Jar je obdobím rozkvetu, znovuzrodenia a pozitívnej energie. Po pochmúrnej zime je treba nastaviť tvár slnku a zamerať sa na pozitívne veci, ktoré sa nám každodenne stávajú, a ktoré tak často prehliadame pod návalom bežných starostí. Veľmi pekný spôsob, ako si tieto drobnosti pripomenúť, je písať si ich na malé lístočky a odkladať, pokojne aj do pohára od zaváranín. Ak sa k nim neskôr vrátite, napríklad v nasledujúcu zimu, určite Vás rozosmejú a povzbudia.

Ak teda nie ste s niečím vo Vašom živote spokojní, necítite sa v pohode, ste osamelí a hľadáte partnera, Veľká noc je časom pre zmenu. Postavte sa k zmenám aktívne a možno už budúca Veľká noc bude pre Vás lepšia.

Partner na úrovni Vám praje krásne prežitie veľkonočných sviatkov a drží palce pri všetkých zmenách k lepšiemu.

Zdroje:

1 Jancová, D.: Veľká noc je o súdržnosti a rodine. Dostupné na: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/276021-velka-noc-je-o-sudrznosti-a-rodine/ (31.3.2013)
2 PRWeb: Ten Tips to Spring Clean your Life from Coach Colene. Dostupné na: http://www.prweb.com/releases/2014/03/prweb11707385.htm (28.2.2014)

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková