Ďalší krok vo vzťahu – je čas na svadbu

pár po svadbe

Patríte k tým šťastným, ktorí už našli toho pravého či tú pravú? Gratulujeme! Vaše súžitie je tiež harmonické, no máte neutíchajúci pocit, že potrebujete spraviť ďalší krok vo vzťahu – posunúť sa niekam ďalej. Logickým krokom pre mnohé páry je svadba. Pozrime sa preto na to, ako to v súčasnosti na Slovensku vyzerá s inštitútom manželstva. A aby sme zistili, ako je to u nás so svadbami, Partner na úrovni si prizval skutočnú odborníčku – Tatianu Klopčekovú zo svadobnej agentúry Impuls.

Manželstvo kedysi a dnes

Svadba z lásky je pomerne moderným vynálezom. Ak dnes v západnom svete považujeme uzavretie manželstva za ďalší krok vo vzťahu, posun k novej fáze spoločného života a prejav vzájomnej lásky, kedysi tomuto kroku predchádzala, dalo by sa povedať, v podstate obchodná dohoda. Manželstvá sa uzatvárali z majetkových a strategických dôvodov, boli účelným nástrojom zabezpečenia prežitia, zachovania bohatstva a zlepšenia situácie rodín aj samotných novomanželov. Láska s tým nemala nič moc spoločné. A o nejakom randení sa nedá ani hovoriť.1

Láska samozrejme vždy bola, je a bude múzou ľudského bytia, avšak v predošlých storočiach sa pestovala skôr pomimo spoločnej domácnosti manželov. Ešte v 17. storočí bola prílišná náklonnosť medzi manželmi na niektorých miestach v USA dokonca považovaná za nemravnú.2 Nám to nedá nezamyslieť sa nad tým, ako veľmi by sa vtedajšie páry pohoršili, ak by ako svadobný dar dostali cestu do budúcnosti.

Svadba – ďalší krok vo vzťahu

Samozrejme aj dnes má uzavretie manželstva veľký praktický význam. Najmä po právnej stránke je stále inštitútom, ktorý má manželov chrániť. Väčšinou však svadbu takto nevnímame.

Pre mnohých je rituálom, jedným zo zlomových okamihov vážneho vzťahu, začiatkom nového – spoločného rodinného života.

Svadba v číslach

Štatistiky síce neúprosne vravia, že takmer každé druhé manželstvo sa na Slovensku rozvádza v priemere po 15 rokoch spolužitia, no radosť môžeme mať z toho, že už štvrtý rok po sebe počet rozvodov klesá.

Slovensko tiež odzrkadľuje medzinárodný trend v tom, že sa sobášime starší, častokrát už s deťmi (priemerný vek neviest v roku 2012 bol 29,6 roka a ženíchov 32,6).3

Tatiany Klopčekovej, majiteľky svadobnej agentúry Impuls, sme sa preto spýtali, či sú podľa nej v praxi vidieť takéto štatistické zmeny:

T.K.: Medzi našimi svadobnými pármi sme mali od začiatku skôr netradičnejšie, či ako uvádzate, štatisticky potvrdené kombinácie, takže mi to nepríde ako zmena, už to berieme ako bežnú vec. Hoci je pravda, že páry po 30-ke, rozvedení, s malými deťmi, sú práve tí, ktorí vyhľadávajú naše služby.

Pre takéto páry, a dvojice, ktoré už majú deti, je teda svadba často symbolickým potvrdením toho, že sú rodina. Pre mnohých je novým začiatkom po nevydarenom vzťahu. Je oslavou vzájomnej lásky, novej lásky, sľubom a záväzkom jedného voči druhému.

svadobné prstene

(Poriadna) oslava lásky

A oslava to môže byť skutočne veľkolepá. Presne podľa Vašich predstáv, ak teda patríte k párom, prípadne nevestám, ktoré strávia roky budovaním obrazu dokonalej svadby a plánovaním každého detailu. Sú však aj takí, ktorí o svojom veľkom dni nemajú jasnú predstavu.

Spýtali sme sa teda pani Klopčekovej, s akými pármi sa stretáva častejšie:

T.K.: Kontaktujú nás skôr páry, ktoré nemajú jasné predstavy o svojom veľkom dni a radi sa nechajú usmerniť. Nakoľko títo ľudia sú dosť zaneprázdnení a plánovať svadbu popri zamestnaní nie je jednoduché, navyše, keď drvivá väčšina z nich pôsobí v zahraničí, je pre nich výhodné zveriť starosti tohto typu niekomu, kto je priamo na mieste ich svadby a o všetko sa postará.
Samozrejme sú aj takí, ktorí presne vedia, čo chcú a majú pripravené celé albumy fotiek s kyticami, tortami a drobnôstkami. Presne vedia, ako by mal ich deň vyzerať a potrebujú len odporučiť overených dodávateľov, doladiť len jeho hladký priebeh a detaily, ktoré nechávajú na nás. Nakoľko však tiež pôsobia mimo, sú radi, keď môžu mať poruke niekoho priamo na mieste.

Hoci mnohé nevesty presne vedia, ako by mal ich deň vyzerať, veľa párov nemá predstavy, kde vlastne začať s plánovaním svadby a kameňom úrazu sú často aj svadobné dokumenty, hlavne pri svadbe s cudzincom. Myslím, že tu vieme byť dosť nápomocní.

Pokiaľ ide o svadobnú oslavu, možností je neúrekom – veľká rodinná veselica, intímny obrad iba so svedkami, svadba na pláži, v exotike, v kostole, na lúke, v horách, či s potápacím prístrojom pod vodou. Ak patríte k tým, ktorí nevedia, akým smerom sa vydať, aj pre Vás sme sa spýtali, či aj svadby podliehajú módnym trendom.

Je momentálne nejaký typ svadby „v kurze“?

T.K.: Trendy sa menia neustále a vo všetkom. Samozrejme najviac to vidieť na materiálnych veciach ako sú svadobné šaty, obleky, kytice či výzdoba. No aj vo svadobnom plánovaní je to stále iné. Oproti minulým rokom zaznamenávame viac požiadaviek na svadby na poslednú chvíľu. V minulosti si klienti zajednávali termín a miesto aj rok a pol vopred, dnes nie je výnimkou, keď si na plánovanie svadby nechajú 2 či 3 mesiace. Takéto last minute svadby sú väčšinou menšieho rozsahu, čo sa počtu hostí týka, no čo do počtu objednaných služieb, nevesty požadujú všetko ako pri väčších svadbách – hudbu, štylizované fotografovanie na rôznych miestach, dopravu na koči či veteráne, svadobné fotoknihy, a iné svadobné detaily.

Existuje aj nejaká svadobná stálica? Napríklad tradičná svadba v kruhu širokej rodiny, alebo romantická svadba na zámku?

T.K.: Nakoľko sme z Bojníc, kontaktujú nás hlavne záujemcovia o sobáš na zámku. Rovnako intenzívny je však aj záujem o cirkevný sobáš v Ríme. Stálicou by som v tomto smere nazvala skôr zachovanie zvyklostí na svadbe ako je napr. fotenie, slávnostné menu, torta. Slováci sú aj pri malých svadbách veľmi pohostinní a zahraničné spôsoby typu „sobáš, malé občerstvenie a dosť“ zatiaľ nepraktizujú.

Tatiana Klopcekova pre Partner na urovni

Tatiana Klopčeková – zakladateľka svadobnej agentúry Impuls (www.impuls.sk). Ak potrebujete poradiť ohľadom svadobných príprav, môžete navštíviť aj jej blog profesionálnej družičky na www.druzicka.sk

Zdroje:

1Marriage, a History. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/articles/200505/marriage-history (21.7.2008)

2Op. Cit.

3Štatistický úrad Slovenskej republiky: Trendy sociálneho vývoja v Slovenskej republike (2013)

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková