Rodina a práca. Ako ich zladiť?

Rodina a práca — ako ich zladiť?

Rodina a dobré zamestnanie – tieto dve veci predstavujú pre väčšinu ľudí základ pre spokojný život. Bohužiaľ, práve tieto dve veci sa pomerne ťažko kombinujú dohromady. Stres a príliš vysoké pracovné nasadenie už vniesli problémy do nejedného, predtým harmonického, vzťahu. Poradíme Vám, ako zladiť prácu s rodinou a pritom sa vyhnúť konfliktom.

Peter a Eva sú spolu už skoro dvanásť rokov. Spoznali sa už na škole a od začiatku boli považovaní za vysnívaný pár. Pred pár mesiacmi získal Peter novú, lepšie platenú prácu, kde má oveľa viac zodpovednosti a je viac vyťažený. Konečne sa im splní s Evou sen, kúpiť si malý rodinný domček so záhradou. Ale práve v tejto chvíli to začína medzi oboma škrípať a v predtým harmonickom vzťahu sa objavujú problémy.

Každá hodina nadčasu v práci znamená, že venujete o hodinu menej partnerovi alebo rodine

Predtým mali obaja klasickú prácu od deviatej do piatej. Po práci mali ešte dostatok času na svoje aktivity a trávili spolu veľa času, chodili do kina, do divadla, venovali sa športu. Teraz zostáva Peter v kancelárii takmer každý deň až do večera, aby úspešne dokončil projekty, za ktoré zodpovedá. Vracia sa domov za tmy, unavený a bez nálady.

Tak ako Peter s Evou žije veľa párov. Radi by spolu trávili viac času, ale nedovolí im to ich náročné zamestnanie. Táto situácia môže vzťahu veľmi uškodiť. Na spoločné aktivity a zábavu nie je čas, partneri spolu málo komunikujú, všetko sa odkladá na neskôr. Práca má prednosť a rodina sa dostáva do úzadia.

Aby táto situácia neprerástla v neriešiteľný problém, mali by ste sa snažiť si chvíle strávené s partnerom čo najviac užiť. Naplánujte si veci, ktoré Vás bavia a nezabudnite ani na odpočinok, pri ktorom načerpáte silu a zregenerujete sa.

Vzájomné porozumenie je veľmi dôležité

Eve vadí nie len to, že teraz vidí Petra oveľa menej ako predtým. Robí si starosti kôli tomu, že zarába oveľa menej peňazí ako on. Od tej doby, čo má Peter novú prácu, jej kupuje drahé darčeky, pozýva ju na večere do pekných reštaurácií, na internete hľadá ich vysnívaný nový domček a raz nechal na stole kreditnú kartu so slovami: “Urob si radosť niečím pekným. “

Eva má pocit, že sa na novo nadobudnutom luxuse nepodieľa. Snaží sa za každú cenu udržiavať domácnosť ako predtým, upratuje a varí Petrovi jeho obľúbené jedlá. Chce aspoň v tejto rovine Petrovi uľahčiť a spríjemniť život. Bohužiaľ má pocit, že si to Petr vôbec nevšíma a neoceňuje to.

Tu je veľmi dôležité vzájomné porozumenie a komunikácia o novej situácii. Peter má radosť, že ich rodinu s Evou finančne zabezpečil a môžu si dovoliť viac než predtým. Rád tiež robí Eve radosť a kupuje jej pekné darčeky.

Lepšie zarábajúci partner samozrejme môže kupovať drahé darčeky a prevziať platenie účtov v reštaurácii. Nič sa ale nesmie preháňať. Je dobré dávať pozor, aby to neprekročilo určitú hranicu a aby sa partner nezačal cítiť menejcenný. Ide však pomerne o delikátnu situáciu, ktorá vyžaduje veľkú dávku citlivosti a pochopenia.

Keď sa váš partner snaží vyrovnať finančnú nerovnováhu v partnerstve inými nemateriálnymi spôsobmi, mali by ste takú snahu oceniť. Malé ďakujem alebo pochvala určite vždy poteší.

Ten, kto zarába menej, by si predsa nemal nič vyčítať a pochybovať o sebe. Ste pár či dokonca rodina a zdieľate spoločnú domácnosť, vystupujete ako spoločná jednotka.

Vysoké pracovné vyťaženie škodí partnerskému vzťahu

Keď príde Peter domov, často pôsobí nervózne, unavene a stane sa, že reaguje podráždene. Občas Eve krivdí a je k nej nespravodlivý.

Peter musí vo svojom novom zamestnaní nielen veľa pracovať, na jeho pleciach leží navyše oveľa väčšia zodpovednosť.

Trvá nejaký čas, kým si v novej práci zvykne a zapracuje sa. Niet sa čomu čudovať, že má niekedy pocit, že to nezvládne a pochybuje o svojich schopnostiach.

Ľudia, na ktorých sú v práci kladené vysoké nároky a majú veľkú zodpovednosť sa často boja, že zlyhajú a nedokážu dodržiavať svoje záväzky. Túto svoju nervozitu a starosti často nosia so sebou domov, preto nie sú také situácie ľahké pre nikoho zo zúčastnených.

Rodina a práca — môže to fungovať!

Ten z partnerov, ktorý buduje kariéru a pociťuje v práci stres, by si mal nájsť činnosť, kde sa môže realizovať a zbaviť sa negativnych emócií. Ideálna činnosť, pri ktorej sa človek uvoľní a upokojí, môže byť šport.

Naopak rodina a partner, ktorý je v podobnej situácii ako Eva, by mali mať pre partnera pochopenie. Neberte osobne, ak sa partner vráti z práce naštvaný a občas reaguje neprimerane.

Namáhavé a časovo náročné zamestnanie môže byť pre partnerstvo záťažovou skúškou. V zásade ale neexistuje dôvod, prečo by mala kariéra zničiť dobre fungujúci vzťah. Ak sú obaja partneri trpezliví, snažia sa navzájom pochopiť a podporujú sa, v tom prípade je ich vzťah schopný prekonať všetky prekážky.

registrácia na rodina a práca

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni