Valentín – ako si ho užiť

Pravdepodobne pôvodom starorímsky sviatok sv. Valentína stále nepatrí k tým, ktoré by sa na Slovensku „tradične” oslavovali. Väčšiu popularitu má medzi mladšími ľuďmi, no postupne sa rozširuje medzi všetkými generáciami a za sviatok zamilovaných ho podľa prieskumu Partner na úrovni považuje takmer 38% respondentov. Až 34% opýtaných však uviedlo, že na Valentína sa cítia smutne. Ako sa tomu dá predísť a deň si užiť naplno?

Valentínske rande – posledná kvapka?

Kým mnohí sa na Valentína cíta smutne či opustene, iní sa za každú cenu snažia tomuto pocitu predísť. Podľa prieskumu EliteSingles1, sesterskej zoznamky Partner na úrovni, je to prípad skôr mužov a tí sú v počte 40% ochotní radšej zotrvať v nešťastnom vzťahu, ako by mali byť v tento deň osamelí. Štvrtina opýtaných v tomto prieskume následne priznala, že po Valentínovi očakávajú rozchod. V USA sa dokonca zaužíval termín “ D-Day“ (Divorce Day – Deň rozvodov), pretože počet rozchodov a žiadostí o rozvod v tomto období rapídne vzrastie.2

Ako teda pocitu osamelosti zabrániť?

Valentín osamote? Nevadí!

Či už trávite tento deň osamote z vlastného rozhodnutia alebo ako nedobrovoľní singles, nie je žiaden dôvod presedieť ho v kúte či zazerať na zaľúbené páry na uliciach. Stačí sa rozhodnúť, že aj sviatok zaľúbených je šancou spraviť si pekný deň.

V prvom rade majte radi sami seba! 17% slovenských singles vidí Valentína ako príležitosť spraviť pre seba niečo pekné, napríklad zájsť si do wellness či na masáž. Nič zvláštne nie je ani na tom, poslať kvety sebe samému.

Prejavte lásku tým, na ktorých Vám záleží! A nemusí to nutne byť romantický partner. Valentín je predsa oslavou lásky, či už je to tá romantická, láska k rodičom, súrodencom, vlastným deťom alebo aj k domácemu miláčikovi.

Oslávte to s priateľmi! Vo Fínsku napríklad na deň sv. Valentína pripadá oslava priateľstva, a takto tento deň trávi aj 10% našich opýtaných singles.

Nechajte sa pozvať na rande! Mnoho ľudí vníma práve tento deň, ako mimoriadne vhodnú príležitosť pozvať niekoho na prvú schôdzku. Po rokoch z toho rozhodne môže byť pekný príbeh pre vnúčatá a aj to výročie sa veľmi dobre pamätá.

Doktorka psychológie Heidi Reederová síce varuje pred tlakom, ktorý by takéto prvé rande v obklopení zamilovaných párov mohlo spôsobiť3, no ak sa nenecháte znervózniť a rozhodnete sa užiť si príjemný večer, nie je dôvod aby ste práve na tento Valentín nemohli príjemne spomínať ešte aj po rokoch.

Valentín – nič pre „ostrieľané“ páry?

Možno patríte k tým 36% Slovákov, ktorí deň sv. Valentína považujú za ďalší z rady „privlečených“ západných sviatkov a pohľadnice so srdiečkami, či výmeny darčekov Vám nič nehovoria. No láska a vzťahy na nej postavené si zaslúžia oslavu. A nie len to! Bežný vzťah medzi dvomi ľuďmi má prirodzený priebeh. Kým na začiatku sme zaľúbení ako školáci, nevieme sa jeden druhého nabažiť a Valentín je pre nás každý deň, postupne sa vzťah ustáľuje a aj do tých najpevnejších sa časom vkradne rutina bežného života a sem-tam aj nejaká nepríjemnosť či škriepka.

Človek by si preto mal stále pripomínať, že lásku a vzťah si treba pestovať. A práve deň sv. Valentína, kedy na nás kvety, srdcia a bonboniéry útočia odvšadiaľ, je dobrým spôsobom, ako nezabudnúť.

Prajeme Vám krásneho Valentína a veľa lásky!

Partner na úrovni - prečo sa stať členom

Zdroje:

1Prieskumu Elitesingles sa zúčastnilo 706 členov z Veľkej Británie, Írska, Nového Zélandu a Austrálie. Podiel žien: 69%.
2Rheana Murray: Breakups spike after Valentine‘s Day; New York Daily News. Dostupné na : http://www.nydailynews.com/news/national/breakups-spike-valentine-day-article-1.1265183 (10.2.2014)
3Heidi Reeder: 5 Things Not to Say on Valentine‘s Day; Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/i-can-relate/201402/5-things-not-say-valentine-s-day (10.2.2014)

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková