Priateľstvo a láska – je pravda, že aj dobrého priveľa škodí (?)

Priateľstvo a láska by mali ísť ruka v ruke. Kde však končí zdravé jadro každého vzťahu a začína nebezpečný extrém? Mal by Váš partner byť aj Vaším najlepším priateľom? A ako teda hľadať partnera pre skutočne dlhodobý, funkčný vzťah? Na tejto otázke sa nevedia zhodnúť ani odborníci na vzťahy. Pozrime sa spolu na argumenty jednej aj druhej strany.

Žijeme v dobe, v ktorej sú na vzťahy kladené stále väčšie nároky. Partnerstvo už dnes nie je o prežití či o spoločenských výhodách. Požadujeme lásku, porozumenie, sexuálnu príťažlivosť, chémiu, spoločne trávený čas, rovnaké záľuby, zdieľané hodnoty, chceme aby nás spoločnosť toho druhého bavila aj po rokoch. Ideálom sa stal obraz vzťahu, v ktorom sú si partneri navzájom aj najlepšími priateľmi. Odborníci sa však nevedia zhodnúť, či je tento ideál na prospech, alebo skôr na škodu vzťahov.

Priateľstvo a láska – recept na šťastný vzťah

„Dnes si beriem môjho najlepšieho priateľa.“

Už ste sa s touto vetou stretli, však? Patrí totiž k najčastejšie používaným a najobľúbenejším mottám svadobných oznámení či príhovorov. Vyjadruje dnešný ideál vzťahu dvoch ľudí.

Podľa mnohých nestačí byť partnermi a milencami – partneri by mali byť najlepšími priateľmi! Najlepší priatelia totiž zdieľajú výnimočné puto, sú si navzájom prvým a posledným, no súčasne vedia, že jeden druhého nevlastnia. Majú spoločné hodnoty, zhodnú sa v názoroch, zdieľajú koníčky a najradšej trávia voľný čas spolu. Ich vzťah je tak upevňovaný každým dňom.

Čítajte viac: Priateľstvo medzi mužom a ženou vs. láska

Pýtate sa, prečo stále viac ľudí takto vníma milostné vzťahy?

Tí, ktorí tvrdia, že priateľstvo a láska sú zázračnou formulou pre udržanie šťastného dlhotrvajúceho vzťahu, uvádzajú niekoľko výhod toho, ak je Váš partner či partnerka zároveň Vaším najlepším priateľom:

Najlepší priatelia majú medzi sebou jedinečné puto. Láska dvoch ľudí je v takomto vzťahu založená na pevnom priateľstve, ktoré je podstatne pevnejším vzťahom, než aký môžeme mať s kýmkoľvek z našich kamarátov.

► Priateľstvo a láska sú dve základné ingrediencie vzťahu. Kým láska sa časom mení a zreje, priateľstvo ostáva pevným kameňom. Špecialisti na lásku a manželstvo, doktori Charles a Elizabeth Schmitz, na základe svojej dlhoročnej praxe dokonca tvrdia, že ani jedno manželstvo nevydržalo bez toho, aby bolo aj pevným priateľstvom. Sú presvedčení o tom, že ak Váš partner nie je pre Vás najlepším priateľom, môže to byť známkou veľmi vážnych problémov vo vzťahu.1

► Americká koučka Tiffany Mason to vidí rovnako. Verí, že intenzívny priateľský vzťah partnerov môže byť prevenciou neskorších problémov. Upozorňuje na to, čo si mnohí z nás ani nestíhajú uvedomiť – dnešná doba je mnohokrát neuveriteľne časovo náročná. Ľudia chodia do práce, starajú sa o deti, o domácnosť, snažia sa do celého tohto kolotoča vtesnať koníčky, šport, priateľov a nejaký ten spoločenský život. Mnohí si pri tom nestíhajú všimnúť, ako málo sa venujú rozvoju svojho vzťahu. Život je hektický a stresujúci a preto niet divu, že sa mnohí jedného dňa zobudia s tým, že už dlhší čas sa cítia osamelí a nespokojní. Radí preto spraviť z Vášho vzťahu prioritu. Ak ho budete zanedbávať, neutrpí tým len Vaša vzájomná láska a v horšom prípade aj schopnosť žiť spolu, ale sa to odrazí aj na deťoch. Ak si však vybudujete silný vzťah založený na pevnom priateľstve, čokoľvek Vás v živote stretne, nebudete na to sami.2

► Tak intenzívny vzťah umožňuje partnerom dokonale sa poznať a preto sa bezvýhradne milovať.

► Vzťah s človekom, ktorého vnímame ako najlepšieho priateľa a najbližšiu bytosť, dáva pocit úplnosti a šťastia. A to nás robí lepšími ľuďmi.

► V partnerovi tak máte nie len oporu a svoju životnú lásku, ale aj “spolupáchateľa” ochotného vrhnúť sa s Vami do každej zábavy. V takomto vzťahu nie je priestor na nudu.3

Takéto partnerstvo znie priam idylicky. Núka sa však otázka, kde je zdravá hranica medzi dynamickým vzťahom dvoch ľudí, a kde sa začína vzájomná či jednostranná závislosť?

(NE) Milujem svojho najlepšieho priateľa

Dnes už sa hádam nenájde človek, ktorý by spochybnil, že priateľstvo a láska by mali v harmonickom vzťahu ísť ruka v ruke. Podľa názoru niektorých odborníkov je však zachádzanie do krajnosti pre vzťah nezdravé.

► Základným dôvodom je, že takýto vzťah častokrát vedie k izolácii partnerov. Psychoterapeutka Joyce Marter vysvetľuje: „Priateľstvo je podstatnou súčasťou manželstva, no očakávať, že Váš partner bude pre Vás všetkým je nereálne a môže to vzťah zaťažiť.“ Páry, ktoré sú si navzájom aj najlepšími priateľmi, majú štandardne menej iných kamarátov, žijú v akejsi bubline a časom sa im do vzťahu vkradne nuda. Doktorka Marterová je preto zástankyňou toho, čomu vraví “zdravé odlúčenie”. Partneri, ktorí majú svoj vlastný život, priateľov, prácu a koníčky aj mimo vzťahu, prinášajú do spoločného života omnoho viac.4

► A je to práve osobný priestor, záujmy a koníčky, od ktorých po vstupe do vzťahu častokrát upustíme, neuvedomujúc si, že aj tie boli súčasťou života a osobnosti, akou sme boli, keď sa do nás partner či partnerka zaľúbili.

► Terapeutka Isadora Alman práve tomuto pripisuje príčiny mnohých partnerských problémov. „Nie je nezvyčajné, že ku mne niekto príde na konzultáciu s tvrdením, že ich partner je aj ich najlepším priateľom, ale… žiaden sex, žiadna zábava, žiaden čas na záujmy, žiadna radosť zo života…“ Klientov sa teda pýta, či pravidelne obetujú svoje vlastné zájmy pre harmóniu vo vzťahu. Tu totiž pramenia pocity osamelosti a prázdnoty. Vaším najlepším priateľom by ste preto mali byť Vy sami.5

Byť najlepšími priateľmi je niečo úplne iné, ako byť partnermi. Prečo?6

Milenecký vzťah dvoch ľudí je výnimočný a preshauje aj možnosti vemi pevného priateľstva.

Partneri majú iné postavenie ako kamaráti (aj tí najlepší), za ktorými sa chodíte odreagovať, poklábosiť si o poslednom vývoji Vášho obľúbeného seriálu či futbalových výsledkoch.

Rozoberať každý jeden Váš problém či starosť s partnerom alebo partnerkou je tiež častokrát nemožné. V mnohých prípadoch už z toho jednoduchého dôvodu, že sa ich týkajú.

Ideál dlhotrvajúceho romantického vzťahu medzi najlepšími priateľmi je mýtus – a to škodlivý! Podľa spisovateľky Rachel Bertsche sa tento mýtus šíri nie len z generácie na generáciu, ale aj v médiách a je podľa nej zodpovedný za tisíce nešťastných manželstiev, pocity sklamania a zlyhania mnohých partnerov, ktorí si uvedomia, že si takýto vzťah nevybudovali ani po rokoch spolužitia. „Manžel je životný partner, intelektuálny a rovnocenný, je to spolu-rodič a muž, s ktorým zostarnete, nie je však – a ani nemá byť – Vašou najlepšou priateľkou.“ 7

Čo z toho vyplýva pre nezadaných?

Byť či nebyť najlepším priateľom svojho partnera – to je otázka! Že nezaujímavá, ak ste stále single? Napriek tomu, že ani odborníci na vzťahy nenašli zaručený recept na spoločné šťastie, zhodujú sa na jednej zásadnej veci:

Partneri by si mali v podstatných veciach rozumieť a zdieľať spolu (v miere vyhovujúcej obidvom) svoje záujmy a voľný čas. Ideálne je preto hľadať partnera, ktorý sa k Vám bude skutočne hodiť, a s ktorým si spoločné chvíle budete môcť naplno užívať. Ak ste sa rozhodli pre hľadanie partnera na online zoznamke, pomôcť Vám môže systém matchingu na Partner na úrovni. Umožní Vám nie len nastaviť si základné požiadavky vyhľadávania, no taktiež Vám ponúkne partnerov, ktorí sa k Vám hodia na základe Vášho osobnostného testu a preferencií.

Partner na úrovni - registrácia zdarma

 

Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]

Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis

Zdroje:

1 Schmitz, Charles & Elizabeth: For A Lasting Relationship, Marry Your Best Friend. YourTango. Dostupné na: http://www.yourtango.com/experts/dr-charles-dr-elizabeth-schmitz/friendship-ultimate-test-true-love-experts.

2 Mason, T.: 5 Reasons to Place Your Marriage as Top Priority. Lifehack. Dostupné na: http://www.lifehack.org/articles/communication/5-reasons-place-your-marriage-top-priority.html.

3 Yee, L.: 7 reasons why the person you marry should be your best friend. All Women Stalk. Dostupné na: http://love.allwomenstalk.com/reasons-why-the-person-you-marry-should-be-your-best-friend.

4 Hanson, C.: Healthy Relationships: Should Your Husband Be Your Best Friend? Life & Beauty Weekly. Dostupné na: http://www.lifeandbeautyweekly.com/feature/life-and-love/healthy-relationships-with-husband/index.html#axzz38HaHuprw.

5 Alman, I.: Is Your Spouse Really Your Best Friend? Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/sex-sociability/201206/is-your-spouse-really-your-best-friend (22.6.2012).

6 Anderson, A.: Why Your Spuse Shouldn’t Be Your Best Friend. Relationship RX. Dostupné na: http://blog.themarriageandfamilyclinic.com/2013/10/why-your-spouse-shouldnt-be-your-best.html.

7 Bertsche, R.: MWF Seeking BFF. Oprah. Dostupné na: http://www.oprah.com/relationships/In-Search-of-a-New-Best-Friend.

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková