Vzťah na pracovisku – 10 rád, ako to zvládnuť

Zvládať vzťah a pracovné povinnosti nie je vždy ľahká úloha. Ako však ukázal náš nedávny prieskum, romanca medzi kolegami nie je ničím výnimočným. Práca je skutočne dostupným prostredím, kde sa dá spoznať potenciálne dlhodobý partner. Avšak takéto vzťahy často doplácajú na stres či pracovné problémy. Psychologička Partner na úrovni Wiebke Neberichová preto odporúča niekoľko spôsobov, ako k vzťahom na pracovisku pristupovať.

1. Nie vždy sú city opätované

Ak Vás nadbiehanie kolegu nezaujíma, prípadne už máte partnera, dajte to jasne najavo, aby ste predišli nedorozumeniam. Taktiež v prípade, že na strane odmietaného stojíte Vy, rešpektujte želanie danej osoby a zachovajte profesionalitu.

2. Zvážte si, či vzťah na pracovisku stojí za to riziko

Predstavte si najhorší možný scenár: romantický vzťah medzi kolegami skončí zle a jeden z dvojice musí zmeniť oddelenie alebo odísť z práce, pretože každodenný kontakt je príliš stresujúci. Moja rada znie – choďte na to pomaly, dobre spoznajte toho druhého a ujasnite si, aké zámery máte skôr, ako spravíte vážnejšie kroky.

3. Čo najskôr zoficiálnite svoj vzťah

Ak sa medzi Vami rozvinie niečo seriózne, je dobré zmieniť to kolegom skôr, ako to spraví niekto za Vás. O vzťahoch na pracovisku je vzdy lepšie hovoriť otvorene.

4. Objatia, bozky a prezývky do kancelárie nepatria

5. Nesdieľajte s kolegami intímne detaily vzťahu

Nikdy nepodľahnite pokušeniu rozoberať v práci detaily Vášho vzťahu. Takýto vzťah je vždy silnejší, keď je založený na diskrétnosti a loajalite.

6. Zdržte sa osobných žartov

Takéto chovanie môže viesť k Vášmu postupnému odcudzeniu s kolektívom a môže poškodiť Vaše vzťahy s ostatnými v práci.

7. Prestávky a voľný čas po práci trávte aj s inými kolegami

Toto veľmi odporúčam! Kolegovia Vás tak budú naďalej vnímať ako súčasť tímu a samostatnú osobnosť.

8. O pracovných záležitostiach doma radšej nehovorte

A obzvlášť to platí, ak sa tomu vyhýba aj Váš partner. Partner totiž nie je hromozvod pre Vaše pracovné problémy. Skutočne si užiť čas strávený spolu znamená robiť a hovoriť aj o iných veciach. Ak však jeden z Vás má potrebu porozprávať sa o pracovnej záležitosti, buďte pragmatickí a stanovte si prijateľný časový limit.

9. Nájdite svoju nezávislosť

Tráviť spolu také množstvo času môže byť pre vzťah výzvou. Pomôcť preto môže, ak nájdete svoju nezávislosť prostredníctvom rozličných koníčkov a odlišných skupín priateľov. Každý pár sa s touto situáciou vysporiadava po svojom, nájdite teda rovnováhu, ktorá bude vyhovovať Vám.

10. Ak vzťah nevyjde, ukončite ho profesionálne

Ak sa vzťah neskončí dobre, každodenné stretnutia môžu byť príliš stresujúce. Ak sa však o situácii rozumne porozprávate a nájdete nejaké riešenia, je to zvládnuteľné. V prípade rozchodu sa dohodnite na pravidlách o tom, ako sa budete k sebe správať na pracovisku. To môže veľmi pomôcť najmä bezprostredne po rozchode.

Dlhodobé vzťahy vyžadujú disciplínu, pozornosť a obetavosť. Pre páry, ktoré spolu pracujú, to platí o to viac. Ale ak skutočne ľúbite svojho partnera a naozaj sa k sebe hodíte, nie je ťažké vyvážiť lásku a prácu pre dobro vzťahu. Táto snaha sa Vám môže vo veľkom vrátiť!

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni