Vzťah bez lásky: Aké sú dôvody a môže fungovať?

Sú vzťahy naozaj až tak romantické ako sa hovorí? Prieskum Partner na úrovni odhalil, že pre takmer polovicu Slovákov pojem „vzťah bez lásky“ nie je cudzí a zažili si ho na vlastnej koži. V tretine prípadov takýto vzťah trval dokonca viac ako 5 rokov.

5 dôvodov, prečo udržujeme vzťah bez lásky

43% nezadaných uviedlo, že už bolo v partnerstve bez lásky. Muži pritom predbehli ženy. K takýmto vzťahom sa priznalo 48% pánov ale iba 39% dám.

Nehovoríme pritom iba o krátkych románikoch. 12% takýchto vzťahov trvalo 1 až 2 roky, 12% z nich 2 až 5 rokov a 30% dokonca viac ako 5 rokov.

Prečo teda zostávame vo vzťahu bez lásky? Nie je za tým len sex, ako by si niekto mohol myslieť. Práve naopak. Naše dôvody sú úplne iné. Infografika nižšie zhŕňa 5 dôvodov, prečo sa vzťah bez lásky rozhodneme neskončiť.

V infografike nájdete viac informácií:

Je lepšie milovať alebo byť milovaný?

Často sa stáva, že partneri sa ocitnú v citovo nevyváženom vzťahu. V takom, keď je zamilovaný len jeden z nich. Ruku na srdce. Boli by ste radšej v takomto vzťahu v pozícii milujúceho alebo milovaného.

Prekvapivo až 30 % opýtaných by dokázalo byť vo vzťahu tým, kto miluje a jeho láska nie je opätovaná.

V lásku stále veríme

Navzdory sklamaniam z predošlých rozchodov 90% nezadaných verí, že svoju životnú lásku ešte môže stretnúť. A nádej tu je aj pre vzťahy bez lásky. Až 41% opýtaných verí, že vážny vzťah môže vydržať aj keď sa partneri nemilujú.

76% respondentov dokonca verí, že do vzťahu sa dá vrátiť láska. Ako liek odporúčajú napríklad krátku pauzu, prácu na spoločnom projekte, rady odborníka alebo aj peknú spoločnú dovolenku.

Kedy je lepšie sa rozísť? Radí psychologička

Veľa ľudí vo vzťahu bez lásky rieši otázku, či má zmysel v takomto partnerstve pokračovať, alebo či by nebolo predsa len lepšie sa rozísť. Naša psychologička Salama Marine radí zodpovedať si v takomto prípade na 3 otázky:

Cítite sa naviazaný na partnera, alebo skôr na ideu vzťahu ako takého?

Môžete sa na svojho partnera naozaj spoľahnúť, alebo sa cítite osamelo?

Ste spokojný so svojím sexuálnym životom?

Marine pokračuje: „Ak sa rozhodnete zostať vo vzťahu majte na mysli, že vzťah nie je pasívny stav, ale proces, na ktorom treba pracovať každý deň.“

Možno ste tiež zažili vzťah bez lásky, alebo nevyvážený vzťah. Chceli by ste stretnúť niekoho , s kým Vám bude naozaj dobre? Zaregistrujte sa u nás:

Registrácia na Vzťahy bez lásky

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni