Ostanem navždy single? 8 príčin našich obáv

Bojíte sa, že ostanete navždy single? Možno máte za sebou zlý rozchod, nemáte čas či príležitosť hľadať si nový vzťah, alebo už ste z celého toho komplikovaného kolotoča jednoducho unavení. Partner na úrovni sa rozhodol bližšie pozrieť na hlavné príčiny nášho strachu z toho, že ostaneme na ocot. Čítajte ďalej!

Čo nás teda vedie k obavám z toho, že ostaneme navždy single? Tu je 8 častých príčin:

1. Problémy so sebavedomím

Možno by ste to nahlas nikdy nepriznali, no kdesi v kútiku duše máte pocit, že ostanete navždy single, pretože si vlastne nezaslúžite, aby Vás mal niekto rád. Alebo máte pocit, že na vyrovnaný, harmonický vzťah plný vzájomnej úcty a porozumenia jednoducho nemáte. Môžete byť radi, že ste vôbec radi.

Ak sa čo i len trochu spoznávate v tomto opise, je možné, že máte problém so sebavedomím, ktorý Vám bráni hľadať a príjmať lásku.

Česká koučka Lenka Černá je presvedčená o tom, že naša vlastná sebadôvera je alfou a omegou nášho životného šťastia. Jej budovanie prirovnáva k stavbe životného domu, v ktorom sa máme cítiť dobre. Musíme tiež vedieť určiť, koho v tomto našom dome chceme a koho nie. To je veľmi dôležité pre partnerské vzťahy. Na svojom blogu na túto tému píše:

„Najväčšou chybou, ktorú môžeme urobiť, je vstúpiť do vzťahu bez toho, aby sme mali vybudovanú vlastnú identitu. Pokiaľ nevieme, kým vlastne sme a po čom túžime, nemôžeme mať ani predstavu o tom, akého partnera chceme. A tiež čo s ním vlastne chceme prežiť. Pokiaľ vstupujeme do vzťahu s nízkou sebadôverou, väčšinou sa ocitneme v submisívnej pozícií a partnerovi sa prispôsobujeme. Alebo si na ňom vytvárame emočnú závislosť, ktorá sa prejavuje chorobným žiarlením alebo zvýšenými prejavmi emócií (plač, hnev). Je dobré si teda uvedomiť, že od vzťahu nestačí niečo očakávať. Aj my sami do partnerstva ideme ako určitá investícia, ktorá je pre druhého zaujímavá a cenná.“1

2. Škaredý rozchod

Bez ohľadu na to, či vzťah trval 3 mesiace alebo 10 rokov, niektoré rozchody sa znášajú skutočne ťažko. Môžete mať zlosť, plakať, opiť sa, schudnúť, pribrať, cítiť sa úplne na dne či až fyzicky choro, ste ukrivdení, najradšej by ste niekoho kopli a nenávidíte celý svet. Takéto trúchlenie má svoje miesto, no nemôže trvať večne. Jedného dňa sa musíte zdvihnúť z gauča, osprchovať a vrátiť sa do života, v ktorom Vás opäť čaká čosi nové.

Problémom je, ak Vám posledný, či viaceré rozchody bránia v hľadaní šťastia s niekým iným. Možno máte problém odpustiť.

„Odpustenie má silu uzdraviť bolesť“2 vraví psychológ, doktor Rrichard Gróf, ktorý sa vo svojej poradni okrem rituálu odpustenia venuje aj rituálu odpútania sa, či „pustenia k vode“.

„Ľudia majú tendenciu zotrvávať pripútaní aj v hlboko nevyhovujúcom stave len preto, že je znesiteľnejší ako neistota, ktorá by prišla, keby ho opustili.“3

3. Strach z lásky

Možno ste zažili práve taký ťažký rozchod, možno nemáte šťastie a preto sa Vám vzťahy rozpadli jeden za druhým a možno sa lásky jednoducho bojíte. Nemáte zo seba ten pocit?

Klinická psychologička Lisa Firestone si myslí, že či už si to uvedomujeme alebo nie, väčšina z nás sa bojí skutočne sa zamilovať. Prečo? Skutočná láska nás robí zraniteľnými, vie poriadne bolieť, častokrát je nerovná a môže nás na smrť desiť. Čím viac máme a čím viac si toho ceníme, tým viac toho môžeme predsa stratiť.

Doktorka Firestone preto radí poznať svoje obavy a pracovať na nich tak, aby sme aj ďalší vzťah hneď na začiatku nenastavili na autodeštrukčný mód.4

4. Aj tak sú všetci rovnakí!

„Zas a znovu hľadať lásku nemá zmysel. To radšej ostanem navždy single. Aj tak sú všetci rovnakí!“

Aj Vy by ste niekedy radšej hodili flintu do žita, vybrali sa do najbližšieho útulku a obklopili sa psími a mačacími kamarátmi, ako znovu zápasili s opačným pohlavím? Aj tak sú všetci (muži / ženy – doplňte podľa potreby) rovnakí a vzťahy sú jeden kolotoč, ktorý sa chvíľu potočí, zastaví, všetci vystúpia a niektorým je ešte aj zle.

Môžeme Vás ale ubezpečiť, že to tak rozhodne nie je! Neprepadajte pesimizmu! Všade naokolo sú jedineční ľudia, ktorí túžia po láske a harmonickom vzťahu presne tak, ako aj Vy. A požívatelia našej zoznamky sú predsa jasným dôkazom.

Otvorte teda oči, myseľ, vezmite toho nového psieho miláčika na prechádzku a dovoľte ľuďom spoznať Vás.

5. Máte život mimo rovnováhu

Dovoľte ľuďom spoznať Vás – nebude kameň úrazu práve tu? Ak žijete život v jednom kole, intenzívne sa venujete práci, domácnosti, prípadným deťom, zvieracím miláčikom a o každého sa postaráte skôr, ako si nájdete čas sami na seba, tak sa nie je čomu diviť. Jednoducho nemáte čas ani energiu venovať sa sami sebe, alebo sa zoznamovať s potenciálnymi partnermi. Pomaly sa zmierujete s tým, že už proste ostanete navždy single.

Nie je načase spraviť zmeny v rozvrhu?

6. Kto mnoho preberá, preberie?

Nedostatok času na zoznamovanie s novými ľuďmi rozhodne nie je Váš problém. Naopak, možností je nesmierne veľa. Nezvládnuteľne veľa! A Vy ste stále single. Možno ste obeťou syndrómu tyranie voľby. Aké sú príznaky?

„More je plné rýb“ – to je Vaše motto. Všade naokolo vidíte príležitosti a online zoznamky sú priam rajom pre single ľudí 21. storočia. A Vy nemáte žiaden problém plne využívať potenciál výdobytkov modernej doby. Možno si vymieňate správy s viacerými skvelými ľuďmi, mali ste aj nejaké schôdzky či dokonca vzťahy. Stále Vás však niečo núti premýšľať nad tým, či za rohom na Vás nečaká niekto „lepší“, s kým si viac sadnete. Bojíte sa spraviť nesprávne rozhodnutie, čo ak medzičasom zmeškáte „toho pravého“, a nakoniec príde paralýza – jednoducho vôbec nie ste schopní sa rozhodnúť. A aj napriek oceánu možností aj Vás premáha obava, že ostanete navždy single.

7. Viete úplne presne, čo chcete

Aj Vy máte zoznam toho, čím všetkým by Váš budúci partner rozhodne mal a v žiadnom prípade nemal byť? Nereálne očakávania a mentalita „odškrtávania položiek“ nie je výlučnou špecialitou ani žien, ani mužov. Dopredu vyradiť potenciálnych partnerov iba preto, že nespĺňajú úplne všetky požiadavky zo zoznamu dokážu obe pohlavia rovnako efektívne.

A potom máme strach, že ostaneme navždy single!

Samozrejme, každý má na svojom zozname niektoré zásadné položky. Niekto nedokáže akceptovať fajčiara, iní môžu mať strach, že si nenájdu cestu k cudzím deťom, niekto neznáša mačky a ďalší radikálne odmietajú svadbu.

Profesor Mark White však tvrdí, že s tým skutočne správnym riešením neprišiel nikto iný, ako kráľ popu – Michael Jackson v piesni The Way You Make Me Feel. A práve to, ako sa pri niekom cítite a ako sa k Vám správa, by malo byť prvým bodom na Vašom zozname.5

8. Ste príliš úspešné pre úspešný vzťah

Nie, v nadpise nie je preklep a skutočne tým myslíme najmä dámy. Predstava, že úspešné ženy odplašujú vážne vzťahy, podobne ako slávny robot Číslo 5, stále žije a prekvitá. Potvrdilo sa to aj v našom nedávnom prieskume. Až 84% účastníkov je presvedčených, že pre úspešnú ženu je oveľa ťažšie nájsť si partnera, ako pre úspešného muža.

Veríte tomu aj Vy?

Zdroje:

1. Černá, L.: Jak Ovlivňuje sebevědomí naše vztahy? LenkaCerna.cz Dostupné na: http://www.lenkacerna.cz/life-koucink/vztah-vztahy/ovlivnuje-sebevedomi-nase-vztahy/ (5.11.2013).
2. Gróf, R. : Odpustenie. Psychologická poradňa. Dostupné na: http://www.psychologicka-poradna.sk/odpustenie.htm (2010).
3. Gróf, R. : Pustiť k vode. Psychologická poradňa. Dostupné na: http://www.psychologicka-poradna.sk/kvode.htm (2010).
4. Firestone, L., Ph.D.: 7 Reasons Most People Are Affraid of Love. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/compassion-matters/201401/7-reasons-most-people-are-afraid-love (16.1.2014).
5. White, M. PhD.: The One Thing You Need To Look For in a Partner. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/maybe-its-just-me/201408/the-one-thing-you-need-look-in-partner (19.8.2014).

Autor: Barbora Hrebíčková

Barbora Hrebíčková pracuje ako redaktorka Partner na úrovni.

Viac článkov od Barbora Hrebíčková