Úsmev – prospieva Vám aj Vášmu sexuálnemu životu

Sam Owen pre Partner na urovni

Partner na úrovni má novú posilu z radov odborníkov – britskú psychologičku a vzťahovú koučku Sam Owen. A tá nám pri príležitosti Svetového dňa úsmevu, ktorý sa oslavuje každoročne 3. októbra, prezradila, akou efektívnou zbraňou pri love na lásku je úsmev.

Prečo sa Vám teda oplatí usmievať?

1. Stanete sa odborníkmi na flirtovanie

Úsmev má obrovskú moc. Výskumy ukazujú, že usmievanie sa nie len, že znižuje stres, ale nás aj robí objektívne šťastnejšími tým, že znižuje srdečný tep a podporuje vyplavovanie endorfínov a hormónu serotonínu. Tieto zmeny sa dokonca nedajú ani oklamať – úsmev jednoducho presvedčí náš mozog, že sme šťastní. Funguje to aj keď sme vystresovaní či nervózni!

Naša myseľ vytvára preopjenia medzi rozličnými fyzickými pózami a výrazmi tváre. Napodobením reči tela si tak môžeme vyvolať pocit, ktorý si náš mozog s týmto pohybom spája. Keď sa pre zlepšenie nálady budete usmievať, prospeje to aj Vášmu sústredeniu. Vďaka tomu sa dokážete lepšie sústrediť na konverzáciu a očariť Váš náprotivok. Možno to nie je dlhodobé riešenie, ale keď sa sem-tam usmejete, budete sa cítiť lepšie, sebavedomejšie a flirtovanie Vás nebude stresovať.

2. Budete viac sexy ako s make-upom od profíka

Stresujete sa kvôli prvej schôdzke celé hodiny pred zrkadlom? Možno by ste mali skúsiť na to ísť prírodnou cestou. Jedna nedávna štúdiu totiž ukazuje, že úsmev a prirodzená tvár sú pre 70% opýtaných príťažlivejšou kombináciou ako chýbajúci úsmev na dokonale nalíčených perách.1

Ak sa však na odvážny „nahý“ výzor necítite, skúste svoje líčenie iba trochu zjemniť. Prirodzený vzhľad je pre mnohých mužov nie len príťažlivejší, ale ukazuje aj Vaše zdravé sebavedomie a úprimnosť. Nezabudnite však na úsmev!

3. Budete znieť milšie

Úprimný úsmev dokáže ľuďom povedať hneď niekoľko vecí. Napríklad, že sme priateľskí, otvorení či srdeční. A to sú všetko príťažlivé a povzbudivé črty – ovplyvňujú totiž, ako nás vnímajú iní ľudia. Tento efekt sa dá rozpoznať dokonca aj cez telefón! A nie len to!

Ak sa na niekoho usmievate, jeho či jej mozog je naprogramovaný tak, aby úsmev napodobil. Výsledkom je väčšia pohoda a spokojnosť, a to sú dve nesmierne dôležité veci pri snahe zblížiť sa s niekým, o koho máme záujem. Ak totiž niekomu pravidelne navodzujete dobrú náladu, mozog si Vás bude s týmito šťastnými pocitmi spájať.

4. Budete pôsobiť dôveryhodnejšie

Spýtajte sa kohokoľvek – dôveryhodnosť patrí k najdôležitejším vlastnostiam, ktoré u partnera hľadáme. A usmievajúci sa ľudia dosahujú vo vedeckých štúdiách takmer o 10% vyššie hodnotenie dôveryhodnosti.2

Našťastie je pomerne jednoduché sa to naučiť – úprimný úsmev je taký, ktorému trvá asi pol sekundy usídliť sa na tvári, a pri ktorom sa zapájajú špecifické očné svaly (bicularis occuli). Takýto „pomalý“ úsmev pôsobí dôveryhodnejšie, úprimnejšie a dokonca flirtovne! 3

5. Úsmev neskutočne zaberá na mužov

Tento tip je určený výlučne dámam. Ženský úsmev je totiž neuveriteľne silnou zbraňou pri flirtovaní s mužmi, dokonca je efektívnejší ako zvodný pohľad do očí! Preukázala to jedna štúdia, ktorá skúmala flirtovanie v bare. Ženy, ktoré používali iba svoj zvodný pohľad, získali pozornosť mužov a pozvanie na drink iba pri 20% pokusov. Toto číslo však vzrástlo na 60% v momente, kedy zapojili aj úsmev. 4

Pamätajte si teda, že ak sa na muža srdečne usmievate, jeho mozog ho prinúti uzmievať sa tiež a cítiť sa príjemne. Takže ak ste sa vydali hľadať toho pravého, mrzutý výraz nechajte doma a použite svoju najsilnejšiu zbraň – úsmev!

Prajeme Vám krásny Svetový deň úsmevu!

Sam Owen je psychologička, vzťahová a životná koučka, autorka a vzťahová expertka pre médiá. Ak Vás zaujíma viac, navštívte Sam na jej stránke (http://www.relationshipscoach.co.uk/) alebo na Google + (v anglickom jazyku).

Zdroje:

1 Wrigley: Face facts: Smiles more attractive than make-up. Dostupné na: http://www.wrigley.com/uk/press/news-details.aspx?id=1382

2 10 Hidden Benefits of Smiling. PsyBlog. Dostupné na: http://www.spring.org.uk/2011/06/10-hidden-benefits-of-smiling.php

3 Widrich, L.: The Science of Smiling: A Guide to Human’s Most Powerful Gesture. BufferSocial. Dostupné na: http://blog.bufferapp.com/the-science-of-smiling-a-guide-to-humans-most-powerful-gesture (9.4.2013).

A Slow Smile Attracts. PsyBlog. Dostupné na: http://www.spring.org.uk/2007/05/slow-smile-attracts.php

4 10 Hidden Benefits of Smiling. Op. Cit.

Autor: Redakcia Partner Na Úrovni

Tento článok pre Vás pripravila redakcia Partner Na Úrovni.

Viac článkov od Redakcia Partner Na Úrovni